{phocagallery view=category|categoryid=1306|limitstart=0|limitcount=4|pluginlink=1}

12 czerwca, w dzień niezwykle upalny, uczniowie klas VIb, VIIa i VIIb przenieśli się w czasie do Osady Słowian w Sławutowie, wkroczyli w świat pomorskich Słowian sprzed 1000 lat. Przy bramie do Osady powitał nas trębacz, potem już było tylko ciekawiej… Uczniowie zwiedzili kilka chat tematycznych. W każdej z nich mieszczą się odpowiednie stanowiska: jedna poświęcona tkactwu, kolejne garncarstwu, rybołówstwu czy zielarstwu. Odkryli prawdziwą rolę wiedźmy i jej ziół oraz dowiedzieli się, że Osada musiała być samowystarczalna. Rzemieślnicy opowiedzieli również o poszanowaniu przyrody i jej dóbr, z których korzystali Słowianie i podkreślali bardzo ekologiczne podejście Słowian do matki natury. Można było po prostu zobaczyć, w jakich warunkach żyli nasi praojcowie.

Nadszedł w końcu czas, by poznać gry i zabawy z okresu średniowiecza. Podzieleni na dwa plemiona Wikingów, Wieletów i Obodrytów, przystąpiliśmy do potyczek. Rywalizacja była zacięta, była próba wodowania statku, cumowania łodzi, kręcioła, sztuka abordażu czy próba celności. Zabawa była przedni, nie brakowało emocji!

Podczas warsztatu piekarskiego uczniowie klasy VIIb dowiedzieli się, co jedli nasi przodkowie, zapoznali się z takimi pojęciami jak stępa czy ziarno, zobaczyli jak powstawała mąka, a na koniec samodzielnie przygotowali podpłomyk, czyli placek słowiański, który ze smakiem zjedli.

Na koniec wizyty w osadzie mieliśmy czas na wspólne ognisko oraz zabawy w otoczeniu przyrody. Wyprawa w czasy średniowiecza na Pomorzu była wspaniała!