{phocagallery view=category|categoryid=1254|limitstart=0|limitcount=4|pluginlink=1}

Dnia 7 marca w Bibliotece Publicznej w Przodkowie odbył się VII Powiatowy Konkurs Recytatorski "Twórcy z naszych stron". W tym roku hasłem przewodnim był "Cëdowny swiat - twórczość Stanisława Janke". Celem konkursu było rozwijanie uzdolnień twórczych i doskonalenie umiejętności recytatorskich dzieci oraz promowanie języka kaszubskiego. Przede wszystkim mali recytatorzy mieli możliwość poznania twórczości kaszubskiego poety Stanisława Janke. Konkurs adresowany był do przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych klasy 0 - 1. Uczestnicy musieli pamięciowo opanować jeden dowolny wiersz Stanisława Janke w języku kaszubskim. Prezentacje uczestników oceniali zacni jurorzy, którzy przede wszystkim uwzględniali: dobór repertuaru, interpretację utworu i ogólne wrażenie artystyczne. Jednak największą niespodzianką było spotkanie z autorem wierszy. Pan Janke opowiedział o swojej twórczości oraz pomysłach na pisanie wierszy. Każdy miał możliwość porozmawiania z gościem oraz zadania mu pytania. Biblioteka Publiczna w Przodkowie w tym dniu zgromadziła wyjątkową ilość recytatorów, bo rywalizowało ze sobą aż 70 uczestników z 16 placówek oświatowych powiatu kartuskiego. Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach wiekowych - dzieci od trzech do pięciu lat oraz od sześciu do ośmiu lat. Naszą szkołę reprezentowały uczennice uczące się języka kaszubskiego z kl. Ib: Aniela Grzenkowicz, Aleksandra Gronda, Alicja Marszk, Maria Smentoch i Zuzanna Rak. Każda z nich, przygotowana przez p. Gabrielę Jankowską, zaprezentowała się bardzo dobrze, piękną kaszubszczyzną wyrecytowała przygotowany wiersz. Za swój występ Ola Gronda została nagrodzona III miejscem, a Ala Marszk została wyróżniona. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i drobne upominki oraz zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Naszym młodszym koleżankom gratulujemy udanego występu!