{phocagallery view=category|categoryid=1238|limitstart=0|limitcount=4|pluginlink=1}

Tradycyjnie już od 46 lat w miesiącu lutym obchodzimy Święto Patrona Szkoły, Mikołaja Kopernika. Dnia 07 lutego 2019 r. odbyła się uroczysta akademia, poświęcona sylwetce tego wielkiego polskiego uczonego, który patronuje naszej szkole stając się wzorem do naśladowania dla jej uczniów i absolwentów. W tym roku akademię przygotowali uczniowie klas VI pod opieką pani Hanny Grzenkowskiej, pani Ewy Derbich oraz nauczycielki muzyki pani Doroty Klasa. Młodzi aktorzy przebrani w stroje z epoki współczesnej Kopernikowi słowem, piosenką i tańcem przybliżyli postać wybitnego astronoma, który dzięki swym odkryciom naukowym złotymi zgłoskami zapisał się w panteonie Wielkich Odkrywców doby renesansu. W postać młodego Kopernika wcielił się Borys Płotka, Kopernika w podeszłym wieku zagrał Michał Cylke, a matką była Laura Fularczyk (uczniowie klasy VIb).

W uroczystościach Święta Szkoły wzięła udział pani Sylwia Biankowska zastępca Burmistrza Kartuz, dawna wieloletnia dyrektor naszej szkoły pani Danuta Rek, obecnie radna Sejmiku Województwa Pomorskiego oraz pani Natalia Gronda przewodnicząca Rady Rodziców. Z okazji urodzin szkoła z rąk pani wiceburmistrz otrzymała wspaniały prezent.

Po części artystycznej odbyło się podsumowanie VII Międzyszkolnego Interdyscyplinarnego Konkursu "Copernicus 2019", który przygotowały pani Hanna Grzenkowska i pani Danuta Milewczyk. O tytuł "Copernicusa 2019" ubiegało się 9 uczniów z pięciu szkół gminy Kartuzy: Szkoły Podstawowej w Prokowie, Kiełpinie, Brodnicy Górnej, Nr 5 w Kartuzach oraz naszej. Po emocjonującej rywalizacji jury wyłoniło zwycięzców.

  • tytuł "Copernicusa 2019" zdobyła Natalia Bobrowska ZSz w Kiełpinie
  • I Wicemistrza Olga Kempa SP Brodnica Górna
  • II Wicemistrza Alicja Treder SP Nr 5 Kartuzy

Puchar dla Copernicusa 2019, nagrody rzeczowe ufundowane przez Burmistrza Kartuz w imieniu naszego włodarza wręczyła pani Sylwia Biankowska. Był to niezwykły dzień dla całej społeczności szkolnej. Uczniowie w ciekawy sposób mogli poznać dokonania i epokę patrona naszej szkoły. Wszystkim gościom dziękujemy za ciepłe słowa, a laureatom konkursu gratulujemy!