Dnia 23 listopada w Szkole Podstawowej w Glinczu odbył się powiatowy etap konkursu "Méster Bëlnégò Czëtaniô". Rywalizowało ze sobą 50 uczestników z całego powiatu kartuskiego w pięciu kategoriach wiekowych. Celem konkursu była popularyzacja literatury i kultury kaszubskiej, rozbudzenie pasji czytania w języku kaszubskim, doskonalenie kultury żywego słowa oraz umiejętności posługiwania się językiem kaszubskim. Gminę Kartuzy reprezentowały uczennice naszej szkoły: Lena Ciechanowska w kategorii kl. I - III oraz Liwia Tobys w kategorii kl. VII - VIII oraz uczniów ze szkół gimnazjalnych. Lena musiała wykazać się umiejętnością pięknego czytania w języku kaszubskim wybranych wierszy T. Fopke "Brzechwa dzecoma", natomiast Liwia wybranych fragmentów epopei kaszubskiej A. Majkowskiego "Żëcé i przigòdë Remùsa". Nad całością i zgodnością z regulaminem czuwała komisja, w skład której weszli: p. Dariusz Majkowski - przewodniczący komisji, p. Krystyna Rogalewska, p. Hanna Gruba i p. Robert Groth. Wszyscy miłośnicy czytania w języku kaszubskim byli perfekcyjnie przygotowani do konkursu co sprawiło, że poziom był bardzo wyrównany. Chociaż naszym przedstawicielkom nie udało się znaleźć w pierwszej trójce, to jednak nie był to stracony dzień. Zdobyły kolejne doświadczenie, które z pewnością będzie pomocne przy przygotowaniach do następnych konkursów.