{phocagallery view=category|categoryid=1199|limitstart=0|limitcount=4|pluginlink=1}

Od XVII w. na Kaszubach maluje się na szkle. Początkowo na szkło naklejano obrazki świętych pańskich, świętej rodziny, Jezusa, Maryi, które zdobił kwiatowy ornament w żywych kolorach malowany bezpośrednio na szkle. W latach pięćdziesiątych XX w. zaczęto ponownie malować na szkle, choć nie tylko już sceny religijne, a przede wszystkim pejzaże, scenki rodzajowe.

O samej sztuce kaszubskiego malarstwa na szkle pisali najwięksi miłośnicy dawnej sztuki na Kaszubach Teodora i Izydor Gulgowscy, twórcy skansenu kaszubskiego we Wdzydzach.

Technikę malowania na szkle mieli okazję poznać uczniowie uczący się języka kaszubskiego na warsztatach zorganizowanych przez Lokalną Grupę Rybacką "Kaszuby" z siedzibą w Chmielnie w dniach 16 i 19 listopada 2018 r. W trakcie pracy uczyli się różnych technik malowania takich jak: malowanie konturów, nakładanie farby pędzelkiem lub łączenia kolorów, zgłębili wiedzę na temat historii malowania na szkle na Kaszubach, wzbogacili i utrwalili słownictwo, a przede wszystkim był to mile spędzony czas w gronie rówieśników o tych samych pasjach. Było to bardzo inspirujące doświadczenie, pozwalające lepiej poznać naszą małą ojczyznę. Każdy uczeń otrzymał na pamiątkę swój obrazek.