{phocagallery view=category|categoryid=1166|limitstart=0|limitcount=4|pluginlink=1}

Dnia 29 września 2018 r. odbyła się wycieczka na zajęcia edukacyjne do Zagrody Edukacyjnej Karoli Bober w Lipuszu. W wycieczce uczestniczyli uczniowie z klasy Ib i IIb oraz z klasy IVb, Va, Vc i VIIc w ramach godzin języka kaszubskiego.

W zagrodzie edukacyjnej u pani Karoli podziwiali dawne wyposażenie domów i sprzęt gospodarstwa domowego (meble, naczynia, beczki), a przede wszystkim w czasie warsztatów zgłębili tajniki wypieku chleba i ciasteczek według starych przepisów. W czasie spaceru po Lipuszu zgłębiali historię tej miejscowości, podziwiali ponad stuletni wóz strażacki, dawne ewangelickie tablice nagrobne, wnętrze trzynawowego kościoła, czy Młyn Wodny. Obiekt ten jest zabytkiem kultury kaszubskiej, pochodzi z początków XIX wieku. Leży nad Czarną Wdą. Jest jednym z nielicznych, starannie odrestaurowanych młynów wodnych na Pomorzu Gdańskim. Jednocześnie jest pamiątką po dawnej historii ziemi kaszubskiej. Był też czas na karmienie kaczek i łabędzi zadomowionych na rzece Wdzie.

Dzięki wizycie w Lipuszu i zajęciom warsztatowym uczniowie lepiej poznali miejsca i obiekty kulturalne na Kaszubach. Wzbogacili słownictwo w języku kaszubskim podczas słuchania opowieści. Wycieczka była bardzo ciekawa i pozostawiła wiele ciekawych wspomnień. Ten miły dzień zakończono wspólnym ogniskiem i zabawami na świeżym powietrzu oraz pamiątkowym zdjęciem z przemiłymi gospodarzami Zagrody Edukacyjnej.