8 czerwca w Szkole Podstawowej Nr 2 w Kartuzach odbył się kolejny Festyn Kaszubski. Frekwencja i pogoda dopisała. Uroczystego otwarcia imprezy dokonał Burmistrz Kartuz p. Mieczysław Grzegorz Gołuński i dyrektor szkoły p. Piotr Kloczkowski.

Swoje talenty zaprezentowali uczniowie z klas I - VII pod czujnym okiem nauczycieli. Artyści włożyli w swoje występy wiele pracy i radości. Jak co roku obejrzeliśmy występ Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Słunoszka". Wśród publiczności oprócz rodziców i uczniów pojawiło się wielu przyjaciół szkoły m.in.  p. Sylwia Biankowska – zastępca Burmistrza Kartuz, p. Wojciech Jaworowski – zastępca Burmistrza Kartuz, p. Andrzej Borzestowski – przewodniczący Komisji Oświaty Kultury i Sportu, p. Elżbieta Rejter – kierownik Wydziału Oświaty, p. Joanna Sawczyn – dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Kościerzynie, p. Barbara Kąkol – Dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach, p. Aleksandra Maciborska – Pytka – dyrektor Kartuskiego Centrum Kultury, p. Natalia Gronda – przewodnicząca Rady Rodziców, p. Franciszek Kwidziński – kierownik Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca "Kaszuby", p. Stanisław Miłosz – prezes ZNP o/Kartuzy, ks. prałat Piotr Krupiński – dziekan Dekanatu Kartuskiego.

Podczas Festynu został rozstrzygnięty VI Gminny Konkurs Profilaktyczny "Kolory Życia – uzależnienia niszczą marzenia". Autorzy najlepszych prac plastycznych zostali nagrodzeni przez Burmistrza Kartuz i dyrektora szkoły p. Piotra Kloczkowskiego. Gdy na scenie śpiewały dzieci, na boisku szkolnym stanęły wozy strażackie. Kto chętny mógł wskoczyć na chwilę do wozu lub przebrać się za strażaka. Była wata cukrowa i popcorn, słodkości w kawiarence, grillowe smakołyki w cieniu i motocyklowe przejażdżki. Nie zabrakło też kuchni kaszubskiej tj. grochówki, chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem. Było malowanie twarzy, kręcenie balonów i opaski ze zwierzętami na głowę. Jak co roku, dużą atrakcją cieszyły się VIII Mistrzostwa Dwójki w Rzucie Beretem. Pierwsze miejsce zdobył Łukasz Gronda. Zwycięzca otrzymał puchar i nagrodę.

To było wspaniałe rodzinne popołudnie. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy poprzez swoją pracę i zaangażowanie sprawili, że Festyn Kaszubski po raz kolejny stał się wspaniałą imprezą.