W sobotę 12 maja dzieci uczestniczące w zajęciach z języka kaszubskiego wzięły udział w wycieczce do Wejherowa i Żarnowca. Przed zajęciami w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko - Pomorskiej zwiedziły Klasztoru Franciszkanów. Wzbogaciły swoją wiedzę na temat historii kościoła i podziemi, gdzie znajdują się krypty grzebalne ze szczątkami rodziny Wejherów, Przebendowskich oraz zakonników i dobrodziejów. Zapoznały się z legendarnymi początkami miast, wyglądem herbu rodu Wejherów.

W Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko - Pomorskiej w Wejherowie obejrzały różne komnaty, skrywające bardzo ciekawe kaszubskie historie. Nauczyły się kilku nowych kaszubskich słów i z zainteresowaniem słuchały opowieści snutych przez przewodnika. Każda kolejna zwiedzana komnata odkrywała przed nimi nowe tajemnice oraz utrwalała dotychczasową wiedzę o Kaszubach. Zobaczyły stary ogromny piec, w którym kiedyś piekło się ciasta i pieczywo, miały możliwość wejść do środka pieca i dotknąć jego ścian. Dowiedziały się, dlaczego Aleksander Majkowski i Gerard Labuda to ważne postacie dla naszej Małej Ojczyzny - Kaszub. Usłyszały o nietypowych obrzędach i zwyczajach kaszubskich, takich jak Pùstô Noc, Bùtnowi, Strëch z Babą, Kłaniające się obrazy… Zobaczyły eksponowane w muzeum typowo kaszubskie instrumenty i zagrały na niektórych z nich. Wzorowo zaśpiewały nasze nuty wzorowane na Kaszubskim abecadle. Było to doskonałe podsumowanie zajęć na temat obrzędowych instrumentów.

Następnie udaliśmy się do Żarnowca, by zwiedzić kościół parafialny i odwiedzić klasztor Benedyktynek. Siostra Weronika opowiedziała nam historię miejsca, przybliżyła codzienne życie w klasztorze, zwiedziliśmy piękny skarbiec z niesamowitymi eksponatami, poznaliśmy legendarne początki wsi i klasztoru.

To była bardzo udana wycieczka.