9 października 2017 r. uczniowie klasy Vb i VIb pod opieką wychowawców uczestniczyli w Multikinie w Gdańsku w lekcji pt. "Jak oni to zrobili, czyli o efektach specjalnych". Lekcja składała się z prezentacji multimedialnej i seansu filmowego. Zajęcia prowadzone były przez zawodową aktorkę, której zadaniem było pobudzanie publiczności do aktywności i uczestnictwa w zajęciach. Podczas lekcji dowiedzieliśmy się, co wspólnego z kinem mają: matematyka, chemia i fizyka, czy hobbici naprawdę byli tacy niscy, jak aktor mógł zagrać tę samą postać 40 lat później, przekonaliśmy się, jak duże znaczenie w historii efektów specjalnych mają "Gwiezdne Wojny", odkryliśmy, czym są domalówki, zobaczyliśmy, jak sprawić, by w lecie padał śnieg.

Po krótkiej przerwie przenieśliśmy się w niezwykłą podróż. Obejrzeliśmy film "Za niebieskimi drzwiami" w reżyserii Mariusza Palej, którego jeszcze w kinach nie było. Można znaleźć w nim wszystko, co kochają dzieci – ciekawych bohaterów, tajemnicze potwory i nowych przyjaciół – magiczne, kolorowe ptaki. Film opowiadał o tym, co się dzieje, gdy zamykasz oczy i zasypiasz... Magiczne drzwi prowadzą do świata "we śnie". Tak realnego, że można w nim zamieszkać, tak ekscytującego, że chce się go poznawać i tak tajemniczego, że można się go bać. Warto dodać, że w rolę ciotki Agaty wcieliła się Ewa Błaszczyk (kupując bilet na ten film, wspieramy jej Fundację "Akogo?").

Projekcja filmu wzbudziła wiele emocji – od radości, przerażenia, rozpaczy do akceptacji, strachu. To wzruszająca ekranizacja polskiego bestsellera, trzymająca widza w napięciu. Byliśmy pod wrażeniem.