W dniu 13 maja 2017 r. uczniowie klas III i VI w ramach zajęć j. kaszubskiego uczestniczyli w wycieczce do Wdzydz Kiszewskich.

Zwiedzaliśmy Park Etnograficzny, położony nad jeziorem Gołuń, zabudowany na 22 ha ponad 50 obiektami regionalnej architektury. Dowiedzieliśmy się, że w 1906 r. w małej kaszubskiej wiosce powstało pierwsze na ziemiach polskich muzeum na wolnym powietrzu. Założyli je Teodora i Izydor Gulgowscy, urządzając w XVIII - wiecznej gburskiej chałupie wystawę z typowym dla tego czasu wyposażeniem oraz cennymi okazami sztuki ludowej.

Nasza wędrówka wiodła ścieżkami wśród starych chat ze strzechy, urokliwych kapliczek, wiatraków i chłopskich zagród, aby zajrzeć do chaty sołtysa czy dworu szlacheckiego. Poznaliśmy życie starej wsi, chłopskie zajęcia, rzemiosło. Mogliśmy się przyjrzeć pracy kołodzieja, popróbować prania na tarze, obsłużyć domowy magiel czy na szchaniach ponosić wiadra z wodą. W starej szkole czekała nas niespodzianka, zasiedliśmy w ławkach z kałamarzami, wysłuchaliśmy opowieści o tym, jak kiedyś uczyli się nasi dziadkowie i pradziadkowie. Najbardziej rozbawiły nas kary, jakie stosowali nauczyciele wobec krnąbrnych uczniów. Dowiedzieliśmy się co to jest "koza", "ośla ławka", do czego służyła rózga, próbowaliśmy klęczenia na grochu. Miła niespodzianka spotkała nas także na podwórzu zagrody sołtysa, tu mogliśmy się pobawić tak, jak dzieci to robiły dawniej. Chodziliśmy na szczudłach i w "korkach", przeciągaliśmy linę, toczyliśmy obręcz, strzelaliśmy z łuku, bawiliśmy się drewnianym konikiem na kółkach.

Skansen we Wdzydzach Kiszewskich pozostawił w nas wiele wspomnień, mogliśmy się przenieść w czasie i zobaczyć, jak kiedyś żyli ludzie nie mając prądu, wody w kranie, telefonu, a przede wszystkim Internetu.

Na zakończenie wycieczki, przy pięknej słonecznej pogodzie, czekał nas jeszcze godzinny rejs statkiem na jeziorze Wdzydze, czyli po "Kaszubskim Morzu" i ognisko z kiełbaskami.