{phocagallery view=category|categoryid=858|limitstart=0|limitcount=4|pluginlink=1}

Lekcja muzealna dotycząca "złota Północy" – bursztynu, obejmowała zapoznanie uczestników z podstawowymi informacjami na temat tego niezwykłego surowca. Można było dowiedzieć się tego kiedy i w jaki sposób powstał bursztyn oraz tego, jak różnorodne formy mógł przyjmować. Niektóre z tych form zostały zaprezentowane uczniom, między innymi bardzo interesujący okaz bryłki bursztynu zawierający inkluzję.

Goście Muzeum mieli okazję dowiedzieć się także kilku ciekawostek związanych ze Szlakiem Bursztynowym, które stanowiły świadectwo tego, że bałtycki bursztyn odegrał ważną rolę w kształtowaniu się historii.

Po "naukowej" części lekcji, przyszedł czas na przedstawienie kaszubskiej legendy o Gosku i Juracie. Legenda pt. Bursztyn zawierała fantastyczną historię o powstaniu jantaru na Kaszubach. Opowiedziano też o leczniczej i magicznej mocy przypisywanej sukcynitowi w tradycji ludowej.

Zajęcia urozmaiciła również prezentacja dawnych narzędzi do obróbki bursztynu oraz stroju damskiego (słowiańskiego) z okresu wczesnego średniowiecza. Ostatnim punktem lekcji muzealnej było tworzenie bransoletki ozdobionej bursztynami. Uczestnicy mogli wybrać z "bursztynowego skarbu" swój niepowtarzalny, unikatowy okaz jantaru.