baner 65 lat

Tak, to już minęło 65 lat, gdy z drewnianego baraku przy ulicy Dworcowej rozległ się 1 września 1950 roku pierwszy dzwonek wzywający na lekcje. Po latach, szkoła znalazła swoje miejsce w nowym budynku przy ulicy Wzgórze Wolności. Przez szkolne mury przewinęło się tysiące uczniów, a każdy z nich z własną historią. Przez lata zmieniali się uczniowie, nauczyciele, dyrekcja (p. Anna Kurian, p. Antoni Jabłoński, p. Zbigniew Wrzaskowski, p. Danuta Rek i obecny dyrektor p. Piotr Kloczkowski). Zmieniały się systemy edukacyjne, podstawy programowe, ale charakter „Dwójki” pozostał taki sam – pomagamy innym (organizujemy Koncert Charytatywny „Dzieci – Dzieciom”), rozwijamy pasje i zainteresowania uczniów (edukacja szachowa, koła teatralne, zespół „Słunôszka”, zajęcia sportowe), organizujemy dużo konkursów i turniejów, osiągamy wysokie wyniki w nauce i sprawdzianu kończącego szkołę podstawową.

Każda rocznica uruchamia mechanizmy wspomnień i niezapomnianych chwil. Zapraszamy do zapoznania się ze skróconym kalendarium najważniejszych wydarzeń naszej szkoły oraz do obejrzenia galerii „Dwójki”. Jubileuszowa uroczystość będzie miała miejsce 12 lutego 2016 roku, rozpocznie się mszą św. w Kolegiacie o godz. 11:00, a następnie w Centrum Kultury odbędzie się oficjalna część artystyczna.

Kalendarium wydarzeń 1950 – 2015

• 01 III 1950 - Otwarcie siedmioklasowej Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Kartuzach przy ul. Dworcowej. Kierownikiem zostaje Anna Kurian.
  • 13 I 1959 - Administracyjna zmiana numeracji szkół. Nasza szkoła otrzymuje numer drugi.
  • 01 XII 1965 - Kierownictwo szkoły obejmuje Antoni Jabłoński.
  • rok szkolny 1969/70 - Przeniesienie szkoły na ul. Chmieleńską do nowego budynku.
  • 30 XI 1969 - Zbigniew Wrzaskowski zostaje dyrektorem SP nr 2.
  • 19 II 1973 - Nadanie szkole imienia Mikołaja Kopernika, przekazanie sztandaru, odśpiewanie po raz pierwszy hymnu szkoły.
  • 13 V 1997 - Pożar szkoły.
  • 01 IX 1998 - Stanowisko dyrektora obejmuje pani Danuta Rek. Powstaje Uczniowski Klub Sportowy MAT przy Szkole Podstawowej Nr 2 z sekcją szachową.
  • 01 IX 2000 - Założenie szkolnego Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Słunôszka”.
  • 01 IX 2001 - Powołanie pierwszej w powiecie klasy szachowej.
  • 07 XII 2001 - I Koncert Charytatywny „Dzieci-Dzieciom”.
  • 2004 rok - Termomodernizacja budynku szkoły. Otwarcie nowej świetlicy. Oddanie do użytku szkolnej kotłowni gazowej oraz pracowni informatycznej.
  • 10 X 2008 - Otwarcie Zielonej Klasy i zmodernizowanie kuchni.
  • 22 V 2009 - I Festiwal Rodzinny „Kaszubska Majówka”.
  • 28 IV 2010 - Posadzenie Dębu Pamięci na cześć ppor. Ignacego Trepczyka w ramach akcji „Katyń ocalić od zapomnienia”.
  • 01 IX 2012 - Stanowisko dyrektora szkoły obejmuje pan Piotr Kloczkowski.
  • 11 X 2012 - Swoją działalność rozpoczyna Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej Nr 2 „Copernicus”, które inicjuje liczne projekty edukacyjne realizowane w naszej szkole.
  • 2013 - 2015 r. - W szkole na korytarzach pojawiają się pierwsze szafki dla najmłodszych uczniów. Klasy zostają wyposażone w nowe meble, tablice interaktywne i rzutniki.