{phocagallery view=category|categoryid=699|limitstart=0|limitcount=4|pluginlink=1}

Uczniowie klas piątych uczący się języka kaszubskiego 3 i 10 grudnia w przepięknej siedzibie LGR Kaszuby w Chmielnie uczestniczyli w warsztatach malarstwa na szkle realizowanych w ramach przedsięwzięciu "Od tradycji i kultury do przyrody i natury – warsztaty malarstwa na szkle", na które stowarzyszenie pozyskało środki z Fundacji Banku Zachodniego WBK.

Uczestnicy warsztatów nie tylko poznali historię i problematykę kaszubskiego malarstwa na szkle, pierwotny sposób wykonywania takich malowideł, ale szybko przekonali się też, że malowanie na szkle różni się znacznie od tradycyjnego. Farba ma inną konsystencję i nakłada się inaczej niż plakatowa. Uczniowie dowiedzieli się również, że w sztuce ludowej Kaszub malowanie na szkle było powszechnym rodzajem sztuki, a lśniące, kolorowe prace ożywiały kaszubskie domy.

Efektem ich zaangażowania są niezwykle ciekawe prace, prezentujące trudne do wykonania postacie świętych: św. Barbary, św. Ignacego, św. Rozalii oraz św. Antoniego oraz motywy haftu kaszubskiego, a co ciekawe, chociaż wykorzystywali te same wzory, to każda praca jest inna, niepowtarzalna. I to jest piękne!

Dodatkowymi atrakcjami dla uczniów było własnoręczne wykonanie kartek świątecznych oraz choinkowych dekoracji, którymi ozdobili choinkę w siedzibie stowarzyszenia. Zajęcia były zatem nie tylko doskonałą lekcja kaszubskiego, kreatywności, ale też okazją do świetnej zabawy w miłej atmosferze.