{phocagallery view=category|categoryid=653|limitstart=0|limitcount=4|pluginlink=1}

3 i 10 października 2015 roku uczniowie klas I - V uczący się języka kaszubskiego uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych "Od ziarenka do bochenka", które odbyły się na terenie gospodarstwa agroturystycznego Pod Ptasią Górą w Pierszczewie.

Podczas zajęć uczniowie dokładnie zapoznali się z różnymi rodzajami zbóż ozimych i jarych rosnących na Kaszubach oraz poznali kolejne etapy wypieku chleba. Dowiedzieli się także, jak wyglądała w przeszłości praca rolnika, młynarza i piekarza, mogli obejrzeć narzędzia i maszyny wykorzystywane w pracach polowych, żniwach, młóceniu oraz podczas produkcji pieczywa.

Następnie każdy z uczestników zajęć brał udział w wyrabianiu i wypieku swojego bochenka chleba. Uczniowie własnoręcznie zagniatali ciasto i formowali własny bochenek, przyozdabiając go różnymi nasionami, który po upieczeniu mogli skonsumować z rodziną w domu. Dodatkową atrakcją warsztatów była przejażdżka wozem konnym nad jezioro Zamkowisko, poznanie historii niegdyś tam istniejącego grodziska, podziwianie przepięknych widoków nad Jeziorem Patulskim, poznanie najważniejszych miejsc i postaci związanych z historią Pierszczewa, dokarmianie królików i wizyta w pomieszczeniach gospodarskich dla zwierząt, by w końcu z masy solnej wykonać jedno z widzianych zwierząt.

Wycieczka była naprawdę wspaniałą formą aktywnego spędzania czasu, zgłębienia wiedzy o Kaszubach w przepiękny sobotni dzień.