W sobotę – 4 czerwca 2016 r. uczniowie uczący się języka kaszubskiego z klas II i V mieli okazję uczestniczyć w wycieczce do Bytowa. Najpierw udaliśmy się do krzyżackiego zamku znajdującego się na wzniesieniu w południowo - wschodniej części miasta. Budowlę tę rozpoczęli wznosić w 1390 roku Krzyżacy. O bogatej historii fortecy opowiadał nam przewodnik. W budynku znajdowały się najważniejsze pomieszczenia, takie jak refektarz, kaplica i mieszkanie prokuratora. Obejrzeliśmy wystawę etnograficzną poświęconą kulturze materialnej Kaszubów Bytowskich oraz wystawy o charakterze artystyczno - historycznym przedstawiające dzieje zamku i okolicy. Z zamku udaliśmy się do wieży (części muzeum) dawnego kościoła św. Katarzyny, gdzie znajdują się ekspozycje przedstawiające historię ziemi bytowskiej. Po lekcji historii przyszła pora na rozrywkę – zatem udaliśmy się na rynek miasta, gdzie przy fontannie mogliśmy odpocząć i zajadać smaczne lody.
Po zwiedzeniu Bytowa, przejechaliśmy do wsi Płotowo, gdzie znajduje się Muzeum Szkoły Polskiej. Na miejscu pani przewodnik przybliżyła nam historię szkoły. W budynku znajdują się dokumenty z lat 1918 - 1945, a więc z okresu walki Kaszubów o prawa narodowe, o polską kulturę, ojczystą mowę i szkołę. Kiedy ziemia bytowska była w granicach Niemiec tu w latach 1929 – 1932 działała, obok szkoły niemieckiej, polska szkoła. Najbardziej zainteresowała nas klasa lekcyjna i jej wyposażenie – znacznie różniące się od współczesnego.
Z Płotowa udaliśmy się do Muzeum Zagroda Styp - Rekowskich w Płotowie. Obejrzeliśmy też budynek szkoły wybudowanej przez Kaszubów, w której nie odbyła się żadna lekcja, bo Niemcy odebrali polskiemu nauczycielowi prawo wykonywania zawodu. Uczniowie, po krótkiej wizycie jeszcze w Kościerzynie, zadowoleni z wycieczki wrócili do swoich domów.
Wyjazdy organizowane w ramach zajęć języka kaszubskiego pozwalają dzieciom zdobywać wiedzę i przy tym świetnie się bawić.