{phocagallery view=category|categoryid=754|limitstart=0|limitcount=4|pluginlink=1}

Dnia 6 kwietnia w Kartuskim Centrum Kultury odbyły się gminne eliminacje 45 Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej "Rodnô Mòwa". Celem konkursu było poznawanie i popularyzacja literatury oraz pielęgnowanie mowy kaszubskiej. Uczestnicy musieli przygotować dwa utwory, które powstały w języku kaszubskim: wiersz oraz fragment prozy. Recytatorzy byli oceniani w sześciu kategoriach wiekowych. Naszą szkołę reprezentowało siedmioro uczniów w trzech kategoriach: w grupie przedszkolnej, kl. I-III oraz kl. IV-VI. Spisali się na medal, ponieważ to właśnie oni zostali laureatami w swoich kategoriach. W grupie przedszkolnej Lena Ciechanowska zajęła I miejsce, a Zosia Żołnowska zdobyła II miejsce. W kategorii klas I-III najlepsza okazała się Zosia Mielewczyk z Ib zajmując I miejsce, a w kl. IV-VI najwyższą lokatę zdobył Marcin Konkol z IVb, natomiast Kinga Rasch z IVc znalazła się na II miejscu. Choć Almirze Smolińskiej z Ib i Liwii Tobys z IVc nie udało się znaleźć wśród laureatów, to i tak ich występ był na bardzo wysokim poziomie. Uczniów do konkursu przygotowały nauczycielki języka kaszubskiego: Marcina Konkola - p. Danuta Milewczyk, a pozostałych uczestników p. Gabriela Jankowska. Zdobywcy I i II miejsc będą reprezentować gminę w eliminacjach powiatowych, które odbędą się już za tydzień. Cieszymy się, że mamy laureatów w każdej kategorii wiekowej. Życzymy im powodzenia w dalszych zmaganiach!