{phocagallery view=category|categoryid=638|limitstart=0|limitcount=4|pluginlink=1}

02 sierpnia 2015 r. Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Słunôszka” ze Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Kartuzach reprezentował naszą gminę i powiat na V Ogólnopolskim Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych „Folklor na Bank” w Brańsku na Podlasiu. W konkursie wzięły udział liczne zespoły z całej Polski w kategorii wiekowej 6 – 16 lat. Słunôszka zaprezentowały układ choreograficzny tańców kaszubskich zdobywając pierwsze miejsce, otrzymując Grand Prix. Mali artyści z Kaszub swoim wysokim poziomem zachwycili jury i licznie zgromadzoną publiczność z Podlasia.

Niewątpliwą atrakcją i nowym doświadczeniem dla dzieci ze „Słunôszek” był udział w przeglądzie w ramach X Międzynarodowego Festiwalu Folkloru „Podlaskie Spotkania” w Ciechanowcu 01 sierpnia 2015 r. Oprócz naszego zespołu, zaprezentowały się grupy folklorystyczne z Peru, Grecji, Albanii, Serbii, Słowacji i Ukrainy.

Nasze Słoneczka dzięki wsparciu Gminy Kartuzy, Starostwa Powiatowego, firmy Radbur z Somonina, Przedsiębiorstwa Drogowo – Mostowego Dromos z Kartuz, P.H.U Maroko z Kartuz, Przedsiębiorstwa Wod-Kan-Grzenkowicz z Kartuz, pana Sławomira Penkowskiego i pana Kazimierza Formeli oraz rodziców spędziły letnie wakacje poznając piękne zakątki naszego kraju i promując kulturę kaszubską.