{phocagallery view=category|categoryid=635|limitstart=0|limitcount=4|pluginlink=1}

26 maja uczniowie klas VI i Va pojechali na wycieczkę szkolną w Góry Świętokrzyskie. Towarzyszyli im opiekunowie p. Justyna Adamczyk, p. Krystyna Gołąbek oraz wychowawcy p. Hanna Grzenkowska, p. Marcin Adamczyk i p. Danuta Milewczyk. Cała wycieczka trwała trzy dni.

Kielce, siedziba władz województwa świętokrzyskiego, przywitały nas deszczem. Zwiedziliśmy jedynie, znajdujący się w centrum miasta, rezerwat przyrody nieożywionej "Kadzielnia". Następnego dnia przy znośnej już pogodzie sympatyczna Pani przewodnik opowiedziała nam legendarną historię powstania Kielc. Zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia z dzikiem Kiełkiem i pospacerowaliśmy po wzgórzu zamkowym, by traktem królewskim udać się na jeden z najwyższych szczytów Gór Świętokrzyskich – Łysą Górę. Tam znajduje się Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego. Poznaliśmy historię klasztoru oraz otrzymaliśmy błogosławieństwo. Z klasztornej wieży widokowej podzialiśmy okolicę, by w krypcie spotkać się ze zmumifikowanymi benedyktynami i księciem Jeremim Wiśniowieckim. W Muzeum Przyrodniczym Świętokrzyskiego Parku Narodowego poznaliśmy bliżej środowisko przyrodnicze najstarszych gór w Polsce. Wędrując po górach podziwialiśmy gołoborza, piękne buki i jodły.

Po wizycie na Świętym Krzyżu udaliśmy się do klasztoru Świętej Katarzyny na niezwykłe, ale krótkie spotkanie z klauzurowymi bernardynkami. Siostra opowiadała o klasztorze zza zakratowanego okienka! Cudowne źródełko Św. Franciszka to kolejne wspaniałe, odwiedzane przez nas miejsce. Zafascynowała nas legenda jego powstania, mogliśmy się napić z niego wody oraz natrzeć oczy.

Trzeciego dnia dotarliśmy do Chęcin, gdzie zwiedzaliśmy ruiny zamku oraz podziwialiśmy okolice z wysokości jednej z baszt. Następną atrakcją był pobyt w Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Mogliśmy obejrzeć, jak mieszkał słynny pisarz, w dworku, który otrzymał w darze od Polaków. Jeszcze tego samego dnia spotkaliśmy się z dębem Bartkiem. To najstarszy dąb w Polsce. Jego widok zapiera dech w piersiach! Jest niesamowity tak samo jak przepiękna Jaskinia Raj. Aż nie chce się wierzyć, że przyroda potrafi czynić takie cuda! Wszyscy byliśmy zachwyceni stalagmitami, stalaktytami i stalagnatami.

Po kolejnym dniu pełnym wrażeń wyruszyliśmy w drogę powrotną. Szkoda, że trzy dni wycieczki minęły tak szybko. Nie chciało się wracać do domu. Z wyprawy w najstarsze polskie góry oprócz niezapomnianych wrażeń przywieźliśmy mnóstwo zdjęć i pamiątek.