{phocagallery view=category|categoryid=606|limitstart=0|limitcount=4|pluginlink=1}

23 maja uczniowie klasy VIb pod opieką p. Danuty Milewczyk uczestniczyli, w doborowym towarzystwie około 300 uczestników z 14 szkół, a także wielu znamienitych gości -  pani starosty Janiny Kwiecień, Jerzego Grzegorzewskiego wójta Chmielna, Tomasza Belgrau wiceburmistrz Kartuz, Tomasza Fopke poety, kompozytora, dyrektora Muzeum w Wejherowie, w pieszym rajdzie na trasie Chmielno - Kartuzy "I wanożeniô z Czôrlińsczim".

Wszyscy w dobrych nastrojach i przy sprzyjającej pogodzie zebraliśmy się o godz. 10:00 pod kościołem w Chmielnie, by po wspólnej modlitwie, błogosławieństwie dla całej grupy i odczytaniu przez panią starostę i wiceburmistrza Kartuz pierwszych fragmentów dzieła Derdowskiego, wyruszyć w drogę. Maszerowaliśmy przez las, promenadą do Muzeum Kaszubskiego ponad 3 godziny, podziwiając uroki krajobrazu, a także wykonując po drodze zadania, ucząc się tańca i śpiewów kaszubskich, a przede wszystkim czytając fragmenty kaszubskiej epopei Hieronima Derdowskiego "Ò panu Czôrlińsczim co do Pùcka pò sécë jachôł". Wśród czytających fragmenty poematu byli nie tylko nauczyciele języka kaszubskiego, ale również pani starosta, pan wiceburmistrz Kartuz, wójt Chmielna, pani dyrektor muzeum w Kartuzach i chętni uczestnicy wanodzi, wśród których zauważalnie wyróżnili się nasi uczniowie: Jakub Adamczyk, Dawid Formela i Martyna Kamińska.

Wanożenie z Czôrlińsczim, czyli wędrówka, której patronował tytułowy bohater poematu Derdowskiego, wspaniale wspólnie zorganizowały: Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Kaszubskiego, Muzeum Kaszubskie w Kartuzach oraz Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Chmielnie. Był to rajd pełen niespodzianek, który uczestnikom nie tylko przybliżał treść kaszubskiej epopei, ale był też okazją do wspólnej zabawy na trasie, spotkania z czarownicami, Remusem nie z tej bajki, kaszubskimi Sętkami, skosztowania chleba ze smôlem, młodzowgò kùcha, grochówki czy jabłka od pani Czôrlińczi.

Pełni wrażeń wanożnicy już czekają, by za rok wyruszyć na kolejny etap wędrówki z Czôrlińczim w kierunku Pucka.