{phocagallery view=category|categoryid=580|limitstart=0|limitcount=4|pluginlink=1}

28 marca 2015 roku uczniowie klas pierwszych i czwartych uczący się języka kaszubskiego wybrali się na wycieczkę dydaktyczną do Wejherowa.

Pierwsze nasze kroki skierowaliśmy do pałacu Przebendowskich, zabytkowej XIX-wiecznej rezydencji, w której ma swoją siedzibę Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko - Pomorskiej. Zwiedziliśmy pałacowe wnętrza, gdzie ściany ozdobione są polichromiami, sale poświęcone wybitnym Kaszubom Gerardowi Labudzie i Aleksandrowi Majkowskiemu, autorowi herbu naszego miasta. Oglądaliśmy instrumenty występujące w regionie Kaszub, poczynając od tzw. instrumentów zabawek (np. kołatka, terkotka), zrobionych przez dzieci, poprzez te wykonane przez twórców ludowych (np. bazuna, burczybas, diabelskie skrzypce, tzw. krzywy róg) po powszechnie znane (np. skrzypce, wiolonczela) oraz zaśpiewaliśmy kaszubskie nuty. Największą jednak atrakcją było zrobienie na warsztatach plastycznych pisanek z kaszubskimi wzorami technika decoupage.

Kolejną atrakcja był spacer po wejherowskim rynku, pamiątkowe zdjęcie pod pomnikiem założyciela miast Jakuba Wejhera i przy ponad dwumetrowej pisance w kaszubskie wzory. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie kilku z 26 kaplic Kalwarii Wejherowskiej, zwanej Kaszubską Jerozolimą, miejsca niezwykle ciekawego.

Dopisała nam zarówno pogoda jak i humory. Wróciliśmy zadowoleni i bogatsi w informacje i bezcenne wrażenia ze zwiedzania naszego, pięknego regionu - kaszubszczyzny.