{phocagallery view=category|categoryid=575|limitstart=0|limitcount=3|pluginlink=1}

Malowanie jajek jest piękną tradycją związaną ze świętami Wielkanocnym, która wywodzi się jeszcze z czasów przedchrześcijańskich. Pisanki w tradycji kaszubskiej to jednobarwnie malowane jajka, przy użyciu dawniej kolorowego papieru, naturalnych barwników z łupin cebuli, buraków ćwikłowych, trawy. Natomiast z wydmuchiwanych jaj gęsich, kaczych lub kurzych robiono ptaszki i zawieszano u sufitowych belek w izbie.

Zdobienie jajek może przyczynić się nie tylko do powstania wielkanocnych dekoracji, ale także może stać się sposobem na wspaniałą zabawę! W czwartek 26 marca uczniowie klasy VIb w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach pomalowali wydmuszki gęsich jaj w kaszubskie wzory. Pędzle i farby poszły w ruch, a owocem twórczej pracy są piękne pisanki. Na pewno będą wyjątkową i oryginalną ozdobą wielkanocnego stołu w domach uczniów.