{phocagallery view=category|categoryid=488|limitstart=0|limitcount=4|pluginlink=1}

Dnia 7 listopada 2014 r. w naszej szkole obchodziliśmy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz lokalnych: pan Dariusz Las - kierownik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu, przedstawiciele Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych, Ks. Dziekan Piotr Krupiński, Komendant Państwowej Straży Pożarnej pan Edmund Kwidziński, Prezes Towarzystwa Miłośników Kartuz pan Leon Brylowski, Przewodniczący Rady Rodziców pan Stanisław Markowski oraz przedstawicielka Rady Rodziców pani Danuta Wesołowska. Akademia w formie montażu słowno – muzycznego została przygotowana przez uczniów klas V pod opieką wychowawców: p. Hanny Grzenkowskiej, p. Doroty Konkel, p. Ewy Derbich oraz chór szkolny pod kierunkiem p. Agnieszki Łabudy. W słowach wierszy i piosenek „mali aktorzy" ukazali historię naszego państwa od 1772 r. aż po XXI wiek. Nuty smutku przeplatały się z radosnymi brzmieniami, gdyż Święto Niepodległości to czas radości z powodu powrotu Polski po 123 latach w prastare granice piastowskie. Na uwagę zasługiwała dekoracja i to, że każde dziecko miało kotylion, co podkreślało nastrój i podniosłość Święta. Na zakończenie akademii, głos zabrali zaproszeni goście, którzy podzielili się refleksjami na temat tego Święta, a przedstawicielka Związku Kombatantów pani Irena Zarach wspominała lata walki o niepodległą Polskę. Ta żywa lekcja historii przypomniała wszystkim obecnym, czym jest ojczyzna dla każdego z nas i że przeszłość wpisana jest w naszą tradycję.