{phocagallery view=category|categoryid=487|limitstart=0|limitcount=4|pluginlink=1}

„To, co przeżyło jedno pokolenie, drugie przerabia w sercu i pamięci". (Artur Oppman)

Pamięć o zmarłych pielęgnowana jest w obrzędach wszystkich narodów. Szczególny charakter przyjmuje ona w Dzień Zaduszny, a dokładniej w jego wigilię – dzień Wszystkich Świętych. W tym dniu masowe odwiedzanie cmentarzy połączone jest z przystrajaniem grobów zielenią i kwiatami oraz rozświetlaniem ich zniczami bądź świecami. Zmarli żyją w naszych sercach dopóki trwa o nich pamięć. A my w imię miłości – powinniśmy tę pamięć pielęgnować.

30 października z okazji zbliżającego się Święta Zmarłych dzieci ze świetlicy szkolnej wraz z wychowawcą udały się na pobliski cmentarz ze zniczami, aby oddać hołd tym, którzy odeszli. Odwiedziły groby m.in.: p. Anny Kurian – pierwszego kierownika Szkoły Podstawowej Nr 2 w Kartuzach oraz dra Aleksandra Majkowskiego – wielkiego syna Ziemi Kaszubskiej. Pamięć zmarłych uczciły minutą ciszy. Po powrocie do szkoły wykonały prace plastyczne dotyczące Święta Zmarłych.