{phocagallery view=category|categoryid=453|limitstart=0|limitcount=4|pluginlink=1}

20 września uczniowie klas I i IV, a 27 września uczniowie klas III i VI uczący się języka kaszubskiego wraz z opiekunami wyruszyli na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego w miejscowości Pażęce. Celem wycieczki było poznanie atrakcji przyrodniczo – krajoznawczych Kaszub, przybliżenie uczniom warunków życia na kaszubskiej wsi, kultywowanie kaszubskiej tradycji Bāksa, czyli zakończenia wykopków. Na Kaszubach na zakończenie wykopków tradycją było palenie ognisk. Towarzyszyło temu wiele różnorakich zwyczajów. Ogniska można było rozpalać dopiero wówczas, gdy ziemniaki były już zebrane. Ulubioną zabawą były skoki przez ognisko. Skoków przez ognisko co prawda nie było, bo są niebezpieczne, ale w programie naszej wycieczki znalazło się pieczenie ziemniaczków w ognisku jak i wspólne smażenie kiełbasy. Na świeżym powietrzu wszystkim bardzo smakowało. Wśród licznych atrakcji dzieci zobaczyły np. stare maszyny rolnicze, dowiedziały się jak dawniej pracowano na roli. W ramach relaksu odwiedzili hodowane w gospodarstwie zwierzęta, a mianowicie konie, króliki, owce i świnie. Ulubieńcami jednak stały się bardzo przyjaźnie nastawione do ludzi dwa pieski i mały szczeniaczek. Wielu wrażeń, emocji i ogromnej porcji śmiechu dostarczyła uczniom przejażdżka wozem konnym przez leśne wertepy, podczas której można było zwrócić uwagę na naturalne okazy drzew, krzewów i roślinności leśnej. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na Złotej Górze, by złożyć hołd pod Pomnikiem pamięci bohaterów Ruchu Oporu Pomorza Gdańskiego i podziwiać na specjalnej platformie z wysokości około 190 m n.p.m. niezwykły widok na Jezioro Wielkie Brodno i porośnięte lasami pagórki w paśmie morenowych Wzgórz Szymbarskich.

Atmosfera podczas wycieczki była bardzo miła, uczniowie czuli się swobodnie, ale i też potrafili się odpowiednio zachować. Szkoda było wracać do domu, gdy nadszedł czas powrotu.