{phocagallery view=category|categoryid=448|limitstart=0|limitcount=4|pluginlink=1}

W czwartek 18 września uczniowie klasy Va i VIa uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej na Westerplatte. Odwiedzili miejsce ważne historycznie dla wszystkich Polaków, miejsce, którego obrona we wrześniu 1939 roku stała się symbolicznym początkiem II Wojny Światowej oraz polskiego oporu przeciw agresji niemieckiej.

Uczestnicy wycieczki poznali okoliczności wybuchu II Wojny Światowej, mieli okazję osobiście zobaczyć zachowane wartownie i koszary, Pomnik Obrońców Wybrzeża, Cmentarz Poległych Obrońców Westerplatte. Stojąc pod pomnikiem i nad grobami poległych żołnierzy oddali im hołd, zapalając znicze. W ten sposób uczcili pamięć tych, którzy oddali życie w obronie naszej Ojczyzny. Napis, który widnieje w pobliżu pomnika "Nigdy więcej wojny" najbardziej oddaje uczucia, które nam towarzyszyły.

Przy doskonałej pogodzie uczniowie mieli nie tylko lekcję historii w plenerze, ale również wspaniałe zajęcia z doradztwa zawodowego, dzięki wizycie w jednostce straży granicznej na półwyspie przy ujściu Martwej Wisły. Funkcjonariusze straży granicznej przyjęli nas niezwykle ciepło. Pod Pomnik Obrońców Wybrzeża pozwolili nam przejść drogą, którą zwykle udają się tylko ważne osobistości, jak chociażby Prezydent RP czy premier. Ciekawie opowiadali o swojej pracy, drodze do służby, pozwolili zwiedzić jednostki, na których pracują, strzegąc naszej morskiej granicy. Dodatkową atrakcją był fakt, że jeden z funkcjonariuszy musiał przerwać oprowadzanie, by natychmiast podjąć służbę na morzu. Wielu z chłopców podjęło już decyzję, kim chcą zostać w przyszłości.

To był dzień pełen wrażeń i nauki nie z encyklopedii czy podręcznika.