{phocagallery view=category|categoryid=443|limitstart=0|limitcount=2|pluginlink=1}

Jak co roku we wrześniu uczniowie naszej szkoły wraz z dyrekcją i opiekunem uczestniczyli w tradycyjnych uroczystościach związanych z wybuchem II wojny światowej. Po mszy świętej wszyscy uczestnicy uroczystości spotkali się pod pomnikiem poświęconym pomordowanym w lasach kaliskich. Po przemówieniu pani burmistrz, Mirosławy Lehman odbył się Apel Poległych prowadzony przez młodzież. Następnie kombatanci, przedstawiciele lokalnej władzy i instytucji złożyli pod pomnikiem kwiaty i znicze. Na zakończenie odbyła się część artystyczna przygotowana przez uczniów z Zespołu Kształcenia i Wychowania w Dzierżążnie, przypominająca wszystkim obecnym tragiczne wydarzenia z września 1939 r. Uroczystość ta dla naszych uczniów była niezwykłą lekcją historii, która potwierdza fakt, że „Bez szacunku do przeszłości, do naszej kultury, bez pamięci o naszych przodkach, nie będzie dla nas przyszłości."