{phocagallery view=category|categoryid=413|limitstart=0|limitcount=4|pluginlink=1}

Radosna atmosfera i piękna pogoda towarzyszyły nam podczas wycieczki klas IVa i IVc do Pelplina i Gniewu. Pierwszym punktem podróży była największa w Polsce bazylika katedralna ceglana w stolicy naszej diecezji, Pelplinie. Po wspaniałej świątyni, gdzie znajduje się katedra – miejsce z którego naucza biskup, i jej otoczeniu oprowadzał nas zaciekawiając różnymi opowieściami ks. Krzysztof Piątek. Kolejnym, a zarazem wyczerpującym zadaniem był mecz piłki nożnej rozegrany pomiędzy drużynami ks. Krzysztofa i pana Przemka, naszego katechety. W upalnej aurze było ciężko, ale wesoło, a zmagania były bardzo wyrównane. Dziewczęta grały w koszykówkę lub kibicowały piłkarzom.

Zwiedzanie zamku komtura krzyżackiego w Gniewie rozpoczęliśmy od „żywej lekcji historii" – odbyliśmy „Wędrówkę po warsztatach dawnych rzemieślników". Uczestnicy mogli między innymi: wykonać druk metodą Gutenberga, wybić pamiątkowe monety, prząść na krosnach oraz postrzelać z łuku i kuszy. Wielkie poruszenie, a nawet nieco strachu napędziło niektórym zwiedzanie „gabinetu kata", czyli średniowiecznej sali tortur, w podziemiach zamku. Przedostatnim punktem programu było oprowadzenie naszej wycieczki po krużgankach, korytarzach, kaplicy i wielu zakamarkach ponad sześćsetletniego zamku. W sali rycerskiej poświęconej bitwie pod Grunwaldem podziwialiśmy uzbrojenie wojska oraz wysłuchaliśmy pierwszego hymnu Polski – „Bogurodzicy" i relacji Komtura Gniewu z tej jednej z największych bitew w historii.

Ostatnimi i jakże bardzo wyczekiwanym przez wyczerpanych uczestników punktami wycieczki były: ognisko z pieczonymi kiełbaskami na podzamczu oraz zakup pamiątek.

Po południu, zmęczeni, ale weseli i rozśpiewani, przy dźwiękach gitary, na której profesjonalnie przygrywał nam ks. Krzysztof wracaliśmy z naszymi opiekunami: panią Hanną Grzenkowską, panią Ewą Derbich i panem Przemysławem Maciąg do Kartuz.