{phocagallery view=category|categoryid=409|limitstart=0|limitcount=4|pluginlink=1}

Dnia 16 maja w Gminnym Ośrodku Kultury w Parchowie odbyły się eliminacje rejonowe XXX Wojewódzkiego Turnieju Teatralnego "Niebieskie Tarcze". Naszą szkołę reprezentował zespół teatralny "Świetliki", który przedstawił w języku kaszubskim adaptację baśni Andersena "Królowa Śniegu". Celem konkursu było kształtowanie i rozwijanie zainteresowań teatralnych wśród dzieci i młodzieży szkół podstawowych oraz gimnazjalnych. W turnieju uczestniczyły zespoły z trzech powiatów: kartuskiego, kościerskiego i bytowskiego, które uprawiają różnorodne konwencje teatralne. Wszystkie przedstawienia posiadały bardzo wysokie walory artystyczne i wychowawcze. Nasze „Świetliki" (uczniowie z klas IIc i Vb) wypadły rewelacyjnie i za swój brawurowy występ otrzymali II miejsce. Ponadto jurorzy przyznali cztery nagrody indywidualne za grę aktorską. Otrzymali je: Kinga Rasch, która wcieliła się w rolę kwiata, Kinga Zwara za rolę Gerdy, Jakub Adamczyk za rolę Kaja oraz Śnieżynki, którymi były: Liwia Tobys, Julia Brzeska, Agata Jarzębińska, Zuzanna Miłejko, Marta Pawłowska i Kinga Richert. Do konkursu uczniów przygotowała pani Gabriela Jankowska, a scenografię wykonały pani Krystyna Gołąbek i pani Beata Żaczek. Cieszymy się z sukcesów naszych kolegów i koleżanek. Konkurs "Niebieskie Tarcze" był żywym dowodem na to, że teatr uczy, bawi i wychowuje. W drodze powrotnej "Świetliki" zwiedziły Kamienne Kręgi w Węsiorach, które są miejscem pochówku Gotów i Gepidów z I-III wieku. To wielki rezerwat archeologiczny położony w sosnowym lesie nad jeziorem Długim. Jak mówi legenda, znajdujące się tam kręgi są niezwykłe i posiadają magiczne moce, o czym przekonali się nasi uczniowie.