{phocagallery view=category|categoryid=359|limitstart=0|limitcount=4|pluginlink=1}

Co to jest menora i o czym można przy niej rozmawiać dowiedzieli się uczniowie klas VI na warsztatach w Centrum Inicjatyw Edukacyjnych w Kartuzach w dniu 26 lutego poświęconych kulturze żydowskiej. Dowiedzieli się, że historia naszego miasta jest ściśle związana z obecnością Żydów, że w Kartuzach żyli Żydzi, byli cząstką wielokulturowej kartuskiej społeczności, mieli swoją świątynię i cmentarz, że zostawili tu swoje zniszczone i zapomniane ślady, że mieli swój język i zwyczaje. Odkryli, czy spotkali się w adar alefie czy ader szwacie, co zbierał Neftali, jaką decyzję podjął Singer i dlaczego Shemil zaczął pisać pamiętniki. Pracując w grupach, przekonali się, że można zrobić teatralne puzzle. To było wyjątkowe spotkanie z kulturą i literaturą Żydów, dawnych mieszkańców naszego miasta.