{phocagallery view=category|categoryid=350|limitstart=0|limitcount=4|pluginlink=1}

Uczniowie klas VI, uczący się języka kaszubskiego, w sobotę 22 lutego zwiedzali kolegiatę w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Przewodnika. Licencjonowany przewodnik Artur Zagozdon opowiadał o urokach i historii Raju Maryi, o powstaniu klasztoru, zwyczajach mnichów, przybliżył zabytki, które skrywa w sobie kościół. Była to niezwykła lekcja. Uczniowie poznali wiele ciekawostek na temat zabytku, który mają pod przysłowiowym "nosem". Czy wiecie, że nazwa "Zakon kartuzów" pochodzi od miejscowości, w której powstał zakon lecz nie chodzi tu o naszą miejscowość Kartuzy - a miejscowość La Grande Chartreuse (Wielka Kartuzja) we Francji, że zakon kartuzów uważany jest za zakon o najbardziej surowej regule spośród wszystkich zakonów katolickich, że kurdyban to garbowana, barwiona, a następnie obwicie zdobiona skóra cielęca, kozia lub owcza zdobiąca ściany prezbiterium, że w posadzce kościoła znajdują się cztery groby, a nie opodal kolegiaty znajduje się oryginalna średniowieczna studnia zakonna, wykonana z gotyckich cegieł i kryta konstrukcją z drewna, że kartuzi dwukrotnie gościli w swoich murach króla Polski Zygmunta III, że w kartuzji przebywał również król Jan Kazimierz. To tylko niektóre tajemnie, które odkryli nasi uczniowie. Teraz nie tylko swoje znają, ale też i chwalą.