{phocagallery view=category|categoryid=306|limitstart=0|limitcount=4|pluginlink=1}

Uczniowie klasy VIa uczący się języka kaszubskiego w naszej szkole mogli jak zwykle skorzystać z ciekawych zajęć w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach. W czasie zajęć pogłębili swoją wiedzę na temat kaszubskich zwyczajów adwentowych i bożonarodzeniowych.
W okresie adwentu kaszubscy chłopi nie pracowali na roli i przestrzegali zakazu "w Adwencie Zemia je chorô i gbúr nie darwò ji rëszac ani w ni robic", "w Adwencie zemia spi", natomiast Kaszubki nie wykonywały także czynności takich jak przędzenie lnu czy darcie pierza. Był to również czas unikania tańców i muzykowania i pokuty. Zwyczajem adwentowym było też uczęszczanie na poranne msze zwane roratami. Dawniej, w niektórych regionach, już od początku okresu oczekiwania do samych świąt Bożego Narodzenia kaszubskie domy odwiedzane były przez grupy kolędników - gwiôzdka. W grupie tej znajdowali się także muzykanci. Do czasu świąt zabawa ta polegała na pantomimie, zaś w wigilijny wieczór do zespołu przyłączali się dziad i baba i dialogi, w których dziad narzekał na babę. Ciekawostką była również informacja, że dawniej Kaszubi zamiast wszechobecnej teraz choinki, w kąt izby wstawiali zwykły snop żyta, jak i to, że w czasie Adwentu wypiekało się w piecu marchwiowe pierniki w kształcie poduszki.
Efektem lekcji muzealnej będą prace plastyczne na konkurs „Zwyczaje adwentowe na Kaszubach".