{phocagallery view=category|categoryid=302|limitstart=0|limitcount=4|pluginlink=1}

Uczniowie klasy IIIa, IIIb, Va oraz uczący się języka kaszubskiego z VIa uczestniczyli w niezwykłym spotkaniu w Centrum Kultury w Kartuzach promującym płytę "Cëda òd pòcedów swiata" z wierszami Juliana Tuwima w wersji kaszubskiej oraz piosenkami Tomasza Fopke. Uczniowie usłyszeli najpopularniejsze dzieła Tuwima w języku polskim i kaszubskim, czytane przez Tomasza Fopke i Zbigniewa Jankowskiego, a także kilka kaszubskich piosenek zainspirowanych przez owe wiersze. Autorem tłumaczeń wierszy i piosenek jest Tomasz Fopke. Uczestnicy spotkani nie tylko dowiedzieli się, ile trudu i przeciwności trzeba pokonać tłumacząc tekst z jednego na drugi język, przekonali się, w jak różny sposób można zinterpretować ten sam wiersz, ale też jak fantastycznie brzmią znane wiersze Tuwima w języku kaszubskim. Na zakończenie spotkania mogli zadać wiele intrygujących ich pytań odnośnie pracy nad tą wyjątkową płytą i porosić o recytację kaszubskich wersji ich ulubionych wierszy Tuwima.