{phocagallery view=category|categoryid=279|limitstart=0|limitcount=4|pluginlink=1}

Dnia 20 września uczniowie uczący się języka kaszubskiego z kl. IIc i Vb wybrali się na wycieczkę do Gdańska. Zwiedzili Muzeum Narodowe – Oddział Sztuki Dawnej, gdzie najważniejszym zabytkiem jest wspaniały obraz "Sąd Ostateczny" namalowany przez Hansa Memlinga. Ponadto uczniowie mogli podziwiać dzieła gdańskich złotników oraz wyjątkową wystawę ceramiki, na której znajdowały się fajanse z różnych krajów Europy oraz porcelana pochodząca z królewskich wytwórni w Berlinie i z Dalekiego Wschodu. Dużo wrażeń dostarczyło Muzeum Archeologiczne – Spichlerz "Błękitny Baranek". W tym muzeum uczniowie zobaczyli różne wykopaliska, fragmenty dawnych naczyń, narzędzi, strojów, kości, stare monety, biżuterię i broń. Tam wszyscy mogli poczuć się jak prawdziwi archeolodzy, odkrywając zasypane w piasku skarby. W bardzo ciekawy sposób została przedstawiona XIV wieczna gdańska uliczka ukazująca zajęcia ludności. Wiele emocji wzbudził pobyt w Manufakturze Cukierków "Ciuciu". To niesamowite miejsce, gdzie na oczach dzieci powstają ręcznie wykonane karmelki, cukierki i lizaki. Uczniowie z wielką uwagą obserwowali jak na granitowe blaty wylewany jest płynny karmel, który jest połączony z aromatami i barwnikami. Mogli się przekonać, że wyrabiane tam słodkości naprawdę są pyszne. Wychodząc z manufaktury każdy otrzymał paczuszkę smacznych cukierków. Pobyt w Gdańsku zakończył się spacerem po ul. Długiej, gdzie podziwiano piękne freski na kamieniczkach oraz postać Neptuna – symbol Gdańska.