Miesiąc wrzesień to dla naszych uczniów nie tylko rozpoczęcie roku szkolnego, ale pamiętamy także o rocznicy wybuch II wojny światowej, a co za tym idzie, pamiętamy o 300 mieszkańcach powiatu kartuskiego, którzy zginęli w imię wolności. Uroczyste obchody miały miejsce przy Pomniku Pamięci w lesie pod Kaliskami. W uroczystości wzięła udział burmistrz Kartuz, delegacje różnych instytucji, w tym ze szkół. Nasi uczniowie, wraz z dyrekcją szkoły i pod opieką nauczycieli, złożyli symboliczne kwiaty pamięci przy pomniku poległych. Po uroczystych przemowach odbył się Apel Poległych.
Tego typu uroczystości są wspaniałymi lekcjami historii dla młodego pokolenia, gdyż uczą szacunku i przedłużają pamięć o tym, co ważne.