Daleko stąd znajduje się piękna, zaczarowana kraina do której przez trąbę powietrzną dostali się uczniowie IVa i IVb 15 maja 2013 roku. W ten sposób rozpoczęła się wielka przygoda uczniów na warsztatach literacko - plastycznych w Centrum Inicjatyw Edukacyjnych w Kartuzach. W trakcie zajęć nie tylko poznali z bohaterów książki dla dzieci L. Franka Bauma – Czarnoksiężnik z krainy Oz , ale razem z nimi odbyli wędrówkę po krainie czarnoksiężnika, wykonując wiele ciekawych zadań, dzięki którym pomogli Blaszanemu Drwalowi przekonać się, że ma prawdziwe serce, Tchórzliwemu Lwu odnaleźć odwagę, a Strachowi na Wróble - mądrość. Główna bohaterka Dorotka ze swoim psem Toto odnalazła też drogę do domu. W trakcie całej wyprawy uczniowie prowadzili dziennik podróży, by na zakończenie potwierdzić, że bohaterowie książki odnaleźli to, czego szukali. Jeszcze raz dobro zwyciężyło zło, tak jak to zwykle w baśniach bywa!
Warsztaty były wspaniałym połączeniem nauki i zabawy, a także inspiracją do przeczytania w całości książki L. Franka Bauma – Czarnoksiężnik z krainy Oz.