{phocagallery view=category|categoryid=212|limitstart=0|limitcount=5|pluginlink=1}

Na lekcji języka kaszubskiego uczniowie klas IIa, Va, Vb, Vc w dniach 15 i 22 marca spotkali się z panią Bożeną Kupper – regionalistką, która przybliżyła uczniom "tajemnice codzienności Kaszubów". Celem spotkania było ocalenie i przypomnienie uroku codziennych zdarzeń, a więc spotkanie z wytwarzaniem i rękodziełem. Dwugodzinne spotkanie było wspaniałą lekcją przybliżającą dzieciom wiedzę o kołowrotku używanym przez naszych dziadków i pradziadków do przędzenia wełny oraz elementach i kolorystyce kaszubskiego haftu. Prezentowany kołowrotek był pretekstem do żywej dyskusji, zadawania licznych pytań a także doskonałym sprawdzianem cierpliwości przy zwijaniu wełny na motowidło czy w kłębek. Dzieci miały możliwość własnoręcznego przyozdobienia łopatki naleśnikowej elementami kaszubskiego haftu, co okazało się nie lada sztuką i wyśmienitą zabawą.
Na spotkaniu uczniowie utrwalili kaszubskie nazwy elementów haftu, kolorów, poznali kaszubskie nazwy elementów kołowrotka oraz sposób w jaki z owczego runa otrzymuje się wełnę. Ciekawa prelekcja, eksponaty sprawiły, że zajęcia w mgnieniu oka się skończyły. Dzieci otrzymały w prezencie własnoręcznie przyozdobione łopatki naleśnikowe.