{phocagallery view=category|categoryid=172|limitstart=0|limitcount=5|pluginlink=1}

Uczniowie klas V uczący się języka kaszubskiego 14 grudnia brali udział w nietypowej lekcji muzealnej poświęconej zwyczajom bożonarodzeniowym i noworocznym na Kaszubach oraz przygotowywaniu dekoracji świątecznych w Muzeum Kaszubskim im. Franciszka Tredera w Kartuzach. Jednym ze świątecznych kaszubskich obyczajów jest "gwiazdka" - kilkuosobowa grupa przebierańców odwiedzająca domostwa od rana w Wigilię. Wśród kolędników są policjant, dziad z babą, śmierć z kosą, diabeł, skaczący kozioł, bocian podszczypujący dziewczyny, niedźwiedź prowadzony przez Cygana i żołnierz jadący na drewnianym koniu. Śpiewającym kolędy przebierańcom towarzyszy często muzykant grający na akordeonie. Prezenty natomiast przynosił odziany w odwrócony na spodnią stronę kożuch i przepasany słomianym pasem "Gwiazdor". Jego atrybutem były: "korbacz", czyli rodzaj bata, czapka "muca" i kalosze "skorznie". Aby dzieci nie rozpoznały wręczającego im podarunki, "Gwiazdor" zakładał na twarz maskę zwaną "larwą", wykonaną z cielęcej skóry. Do popularnych zwyczajów kaszubskich związanych z nadejściem Nowego Roku należą "psoty", czyli figle, które miejscowa młodzież urządza sąsiadom w noc sylwestrową. Można było wówczas np. wyjąć komuś bramę z zawiasów, przestawić wóz na podwórku. Czasami psotnicy potrafili taki wóz rozebrać i położyć jego części na dachu.
"Gwiżdże" - to przebierańcy nawiedzający kaszubskie domy między Bożym Narodzeniem, a Nowym Rokiem. Byli przebrani za podobne postacie jak kolędnicy z Wigilii. Oprócz śpiewania kolęd "gwiżdże" dodawali okolicznościowe wiersze.
Wraz z wstawianiem choinki do domu, kobiety na Kaszubach zaczęły malować ręcznie bombki - kugle, w piękne wzory kaszubskie. Sama choinka zagościła na Kaszubach na początku XX wieku i to tylko w bogatych domach, w biedniejszych stawiano na stole mirtę w doniczce i przyozdabiano ją podobnie jak choinkę. Z biegiem lat zmieniły się ozdoby choinkowe. Dawniej były to najczęściej słodkości, owoce lub ręcznie wykonane ozdoby z papieru, słomy lub innych materiałów. Dziś najczęściej spotykane są fabrycznie wykonane bombki. W niektórych kaszubskich domach można spotkać ręcznie malowane bombki nawiązujące zdobnictwem do kaszubskich haftów. Właśnie takie ręcznie malowane bombki zagoszczą w tym roku w domach uczniów uczących się języka kaszubskiego w naszej szkole.