{phocagallery view=category|categoryid=133|limitstart=0|limitcount=5|pluginlink=1}

W ramach nauki języka kaszubskiego uczniowie kl. Ic i IVb w sobotę 29 września wybrali się do Wdzydz Kiszewskich, aby zwiedzić pierwsze na ziemiach polskich muzeum na wolnym powietrzu. Jest to magiczne miejsce, które skupia liczne obiekty regionalnego budownictwa. Uczniowie mieli okazje zobaczyć chałupy ukazujące w jakich warunkach żyli mieszkańcy Kaszub, dwory, budynek dawnej szkoły z wyposażeniem dawnej salki lekcyjnej, wiatraki, kościół, w którym odbywa się niedzielna msza, budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze. Oprócz zwiedzania dzieci wzięły udział w lekcjach muzealnych, podczas których miały możliwość samodzielnego lepienia figurek z gliny oraz uczestniczyły w tradycyjnych zajęciach wiejskich jak noszenie wody w nosidłach i mielenie zboża w żarnach. Jednak najwięcej atrakcji i przyjemności sprawiły gry oraz zabawy ludowe m. in.: chodzenie na szczudłach i w "korkach", a także drewniane zabawki: na biegunach, na kółkach. Wizyta we wdzydzkim skansenie była nie tylko doskonałą lekcją przybliżającą tradycje i kulturę mieszkańców regionu, ale w znacznym stopniu zgłębiła wiedzę uczniów na temat życia ich przodków.