{phocagallery view=category|categoryid=128|limitstart=3|limitcount=5|pluginlink=1}

Wizyta w Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów była niezapomnianym przeżyciem dla uczniów klas IV, VIa oraz uczących się języka kaszubskiego z Va, którzy w dniu 17 września w słonecznej odsłonie ostatnich dni lata udali się na pieszą wycieczkę do Chmielna. Wędrowaliśmy niezwykle malowniczą i urokliwa chmieleńską trasą rowerową przez Kosy. W Chmielnie na własne oczy przekonaliśmy się, że „Nie święci garnki lepią". Wizyta w muzeum ceramiki okazała się wielką frajdą dla naszych uczniów. Każdy miał wielką ochotę usiąść na kole garncarskim i wykonać choćby jedno naczynie z gliny. Tylko nieliczni mogli się sami przekonać, że praca garncarza z pozoru łatwa i prosta wymaga wielkiego doświadczenia i pomysłowości. Wszyscy byli zachwyceni pięknymi dzbanuszkami i garnkami, które garncarz tworzył na naszych oczach. Te wspaniałe dzieła później wypala się w piecach. Zgłębiliśmy tajniki pracy garncarza, jednego z najstarszych rzemiosł, które we współczesnym świecie powoli odchodzi w zapomnienie. Dowiedzieliśmy się, jak powstaje glina ceramiczna, jakie urządzenia potrzebne są w pracy z gliną, co się z niej wytwarza i w jaki sposób ozdabia. Zapoznaliśmy się również z bogatą historią dziesięciu pokoleń garncarzy w rodzinie Neclów.