{phocagallery view=category|categoryid=121|limitstart=0|limitcount=5|pluginlink=1}

Moc śmiechu, ogromna ilość kuponów, w których do zdobycia były ukryte nagrody niespodzianki, a także niesamowicie duża ilość uczestników – tak można po krótce podsumować tegoroczną Kaszubską Majówkę w Dwójce. 1 czerwca w Szkole Podstawowej Nr 2 w Kartuzach odbyła się już poraz czwarty. Ten festyn rodzinny na stałe wpisał się do kalendarza plenerowych spotkań w naszej szkole i cieszy się dużym zainteresowaniem uczniów, rodziców i nauczycieli oraz przyjaciół szkoły. Na szczęście i tym razem pogoda dopisała i wszystko odbyło się zgodnie z programem. Uroczystego otwarcia imprezy dokonała pani dyrektor szkoły Danuta Milewczyk.
Swoje talenty zaprezentowali zarówno najmłodsi, jak i najstarsi uczniowie naszej szkoły. Mali artyści włożyli w swoje występy wiele pracy, radości, entuzjazmu i humoru. Było to prawdziwe „uczniowskie show na majową nutę". Zespół taneczno – wokalny „Słunôszka" przedstawił najpopularniejsze tańce kaszubskie z przyśpiewkami, a szkolny zespół teatralny „Świetliki" przyciągnął uwagę najmłodszych spektaklem w języku kaszubskim - „Piękna i bestia".
Wszystkie popisy dzieci (układy taneczne, piosenki, gra na gitarze) były ich własnymi pomysłami i propozycjami przygotowanymi pod czujnym okiem wychowawców. Publiczność zachwycił układ choreograficzny pięciolatków do muzyki Enio Maricone - żuczki, bączki i zajączki zbudzone z zimowego snu przez leśną wróżkę. Letnie rytmy „Samby" i „Waka Waka" porywały do wspólnej zabawy, a piosenka „Eurokoko" zagrzała do piłkarskiej rywalizacji drużyny rodziców i nauczycieli. Po zaciętej walce wynik spotkania rozstrzygnęły rzuty karne. Kibice zagrzewali do boju zawodników i już poczuliśmy smak zbilżających się Mistrzostw Europy w piłce nożnej.
Profesjonalną oprawę muzyczną i nagłośnienie tego rodzinnego święta zawdzięczamy panu Waldemarowi Formela i współpracy z Centrum Kultury Kaszubski Dwór. Nie zabrakło też atrakcji dla miłośników sportu. Konkurs przeciągania liny, drugie mistrzostwa „dwójki" w rzucie beretem wzbudziły wiele emocji i humoru. Ciekawą propozycją dla całych rodzin był konkurs malowania kredą po asfalcie, a dla najmłodszych prawdziwą frajdą było malowanie twarzy. Jak co roku, wielką radość, z okazji Dnia Dziecka, sprawił Komendant Powiatowej Straży Pożarnej Edmund Kwidzyński, przysyłając wóz strażacki. Dzieci mogły spróbować swoich sił w „gaszeniu pożaru" oraz oglądać panoramę Kartuz z wysokości. Wielką atrakcją i nowością była też jazda na skuterze, dzięki panu Filipowi Formella wielu uczniów miała możliwość po raz pierwszy spróbować tej sztuki.
Kaszubska Majówka to nie tylko występy, ale również dobre kaszubskie jadło. Grochówka, kaszubski „kuch", chleb ze smalcem i kiszonym ogórkiem oraz wata cukrowa dopełniły klimatu tej rodzinnej biesiady. Nad całością organizacji czuwały Joanna Kupper oraz Joanna Jereczek.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy poprzez swoją pracę i zaangażowanie sprawili, że IV Kaszubska Majówka w „Dwójce" była po raz kolejny wspaniałą, środowiskową imprezą, popularyzującą nasz region, kulturę kaszubską oraz artystyczne talenty wielu uczniów.