Uczniowie uczący się języka kaszubskiego w miesiącu grudniu uczestniczyli w Muzeum Kaszubskim w zajęciach „Zwyczaje i obrzędy okresu Bożego Narodzenia na Kaszubach”. W czasie zajęć poznali zwyczaje i obrzędy na Kaszubach w okresie Adwentu i Bożego Narodzenia dawniej i dziś. Duże zaciekawienie wzbudzili kolędnicy – Gwiôzdczi, a wśród nich postać w słomianym płaszczu – Gwiôzdor.

W czasie zajęć uczniowie próbowali swoich sił w malowaniu bombki (kugli) ozdabiając ją elementami haftu kaszubskiego szkoły żukowskiej. Każdy uczestnik zajęć otrzymał w prezencie pod „choinkę” od kustosza Muzeum pana Norberta Maczulis książeczkę jego autorstwa pt. „Dobro zawsze zwycięża” (Bajki i wiersze Franciszka Tredera).

Zajęcia w Muzeum pozwoliły nie tylko poznać tradycje Kaszubów w okresie Bożego Narodzenia, ale również utrwalić poprawną artykulację głosek kaszubskich.