16 listopada przyjechali do nas aktorzy z teatru „Maska” z Krakowa. Przygotowali dla uczniów klas 0 – VI przedstawienie bardzo pouczające i na czasie, a mianowicie „Tolerancja i szacunek”. Scenografia była dość skromna, ale wymowna. W przedstawieniu brały udział dwie osoby: nauczycielka, która odtwarzała także rolę ucznia Bartka, a także druga aktorka, która wcieliła się w postać ucznia o imieniu Mati i dziewczynki Ani.

Akcja sztuki działa się w szkole, do której przyszedł nowy uczeń – nie był ubrany modnie, był gruby nosił okulary, a rodzice nie należeli do bogatych. Inni uczniowie nie tolerowali go ze względu na to, że niczym się nie wyróżniał. Po rozmowie z nauczycielką Mati zmienia swój stosunek do osób niepełnosprawnych, biednych i inaczej wyglądających. Przekonuje także koleżankę „Czarną”, czyli Anię.

Przedstawienie zawierało elementy humorystyczne, jednak należało je potraktować poważnie. Wniosek z całości był taki, że należy szanować innych nie bacząc na to, czy są biedni czy bogaci, piękni czy brzydcy, skromnie czy modnie ubrani. Dobrze, że uczniowie mogą się uczyć zasad życia w grupie poprzez zabawę i obcowanie ze sztuką.