Plakat wykonany przez dzieci z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka.

W dniu 20 listopada pamiętamy o Ogólnopolskim Dniu Praw Dziecka.

Dziecko ma prawo być sobą. Ma prawo do popełniania błędów. Ma prawo do posiadania własnego zdania. Ma prawo do szacunku. Nie ma dzieci – są ludzie.

(Janusz Korczak)

Prawa człowieka zawarte w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka dotyczą każdej osoby od chwili narodzin. Dzieci chronione są prawami zawartymi w uchwalonej 32 lata temu Konwencji o Prawach Dziecka. Została ona uchwalona z inicjatywy Polski 20 listopada 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych, a następnie podpisana przez wszystkie państwa na świecie. Powstaje tu pytanie: Czy prawa dziecka są respektowane przez dorosłych? Niestety nie, w wielu zakątkach świata dzieci nie mają poczucia bezpieczeństwa, żyją w skrajnych warunkach, nie mają czasu na zabawę, odpoczynek, muszą ciężko pracować by pomóc swoim rodzicom zarobić na utrzymanie. Nasza szkoła włączyła się aktywnie do obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. Z tej okazji w klasach I - III wychowawcy klas przeprowadzili pogadanki na temat: Mam prawo do ... w oparciu o wykorzystanie prezentacji zamieszczonych w Internecie. Klasy IV - VII przygotowywały się znacznie dłużej. Otrzymały pod koniec września dwa zadania konkursowe do zrealizowania - praca w grupach. Pierwsze dotyczyło wykonania plakatu na którym zostanie uwidocznione jedno prawo dziecka wybrane przez klasę, drugie opracowanie i wykonanie oraz zaprezentowanie na forum klasy prezentacji pod hasłem "Dzieci też mają swoje prawa". W połowie listopada wykonano na na holu gazetkę ścienną na której umieszczono prace plastyczne uczniów przedstawiajace prawa dziecka. Podczas lekcji historii i plastyki dyskutowano z uczniami o repektowaniu ich praw, możliwościach poprawy życia dzieci we współczesnym świecie. Ucziowie klas VI i VII wzięli udział w przedstawieniu pt. Mały Książę. Koordynator obchodów święta praw dziecka wraz z Samorządem Szkolnym postanowił wyróżnić i nagrodzić prace trzech zespołów klasowych, które swoim zaangażowaniem i wiedzą udowodniły, że można w ten sposób dotrzeć do większej liczby ludzi i uświadomić im, że dzieci są przyszłością naszego narodu i też mają swoje prawa.

Wyniki szkolnego konkursu z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka przedstawiają się następująco:

• I miejsce - klasa VIId
  • II miejsce - klasa VIIc
  • III miejsce - klasa VIb

Zwycięskim zespołom skladamy serdeczne gratulacje oraz życzymy dalszych sukcesów w kolejnych konkursach. Dyplomy i nagrody rzeczowe zostaną rozdane podczas najbliższego apelu szkolnego.