Uczniowie z klasy 8a siedzą na krzesełkach w Centrum Kultury podczas spotkania z przedstawicielem IPN.

18 marca w Centrum Kultury odbyło się spotkanie z przedstawicielem Instytutu Pamięci Narodowej z Gdańska. Wzięli w nim udział uczniowie szkół średnich i uczniowie naszej szkoły z klasy 8a. Jego celem było upamiętnienie 80 rocznicy powstania Armii Krajowej - największego i najlepiej zorganizowanego podziemnego wojska, działajacego w okupowanej Polsce. Po agresji niemieckiej i sowieckiej we wrześniu 1939 roku życie naszego państwa zeszło do konspiracji. W podziemiu tworzono struktury władzy cywilnej oraz siły zbrojne. Na mocy rozkazu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych generała Władysława Sikorskiego 14 lutego 1942 roku powstała Armia Krajowa. Organizacja, której głównym celem od samego początku była walka o zachowanie niepodległości. W okresie maksymalnej zdolności bojowej w lecie 1943 roku organizacja liczyła około 380 tysiąca osób, w tym 10 tysięcy oficerów. Największym przedsięwzięciem było doprowadzenie do wybuchu Powstania Warszawskiego w sierpniu 1944 roku, w którym przez 63 dni oddziały polskiego państwa podziemnego walczyły o wyzwolenie stolicy spod okupacji niemieckiej. Organizacja oficjalnie działała do 19 stycznia 1945 roku, kiedy to gen. Leopold Okulicki ps. "Niedźwiadek" wydał rozkaz rozwiązujący Armię Krajową.

Podczas spotkania przedstawiono prezentację dotyczącą struktury i działalności Armii Krajowej, omówiono jej najważniejsze osiągnięcia podczas walk z okupantem hitlerowskim. Na koniec, uczniowie zapoznali się z ustaleniami IPNu w sprawie pokazowych rozpraw sądowych podczas, których skazywano na karę śmierci polskich żołnierzy, którzy nie pogodzili się się z utratą naszej suwerenności po zakończeniu II wojny światowej i bohatersko walczyli z okupantem radzieckim. Ich poświęcenie i ofiara krwi nie poszła na marne, dzięki nim i kolejnym pokoleniom nasze państwo ocalało i zachowało swą niepodległość.

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie..."