Uczniowie z Polski i Niemiec biorący udział w wymianie prezentują się do zdjęcia.

W dniach 17 – 22 września uczniowie szkoły Marienschule w Hamm odwiedzili po raz kolejny uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Kartuzach oraz Szkołę Katolicką im. Jana Pawła II w Kartuzach. Uczniowie trzech szkół spędzili zarówno czas w Gdańsku jak i w Kartuzach. W pierwszych dniach pobytu młodzież poznawała się poprzez różne gry integracyjne, które były wplecione w program dnia oraz różne zadania do wykonania. Młodzież poznawała Stare miasto Gdańsk poprzez grę miejską, wieczorne spacery oraz wejście na górę Gradową. Podczas wspólnych warsztatów głównym tematem była "Europa – czyli przyszłość Europy", dlatego uczniowie udali się do Centrum solidarności, aby poznać historię Europy. Młodzież spędziła również ciekawy czas w Kartuzach. Uczniowie porównywali system szkolny w Polsce i Niemiec. Mieli okazję posłuchać Szkolnego Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca "Slunoszka" oraz dowiedzieli się o tradycjach i strojach Kaszubów. Młodzież zagrała w tym dniu również towarzyski mecz piłki siatkowej. Ostatniego dnia wszyscy uczestnicy wymiany udali się na spotkanie z p. Dariuszem Lasem do Urzędu Gminy w Kartuzach. Młodzież z zainteresowaniem wysłuchała informacji związanych z Gminą Kartuzy. Uczniowie otrzymali z Urzędu Gminy Kartuzy pamiątki oraz zostali zaproszeni do zrobienia tradycyjnego zdjęcia przed gmachem budynku Urzędu Gminy w Kartuzach.