Uczniowie klas 1 stoją przed sztandarem szkoły i składają przyżeczenie.

Dnia 26 października 2023 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość Pasowania na Ucznia Klasy Pierwszej. W tym dniu, dzieci zostały oficjalnie przyjęte do grona uczniów Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Kartuzach. Podczas uroczystości pierwszoklasiści wykazali się zdolnościami wokalnymi, recytatorskimi, a także tanecznymi. Najważniejszą częścią uroczystości, na którą wszyscy bardzo czekali, było ślubowanie oraz pasowanie wielkim ołówkiem przez dyrektora szkoły – p. Piotra Kloczkowskiego. Pierwszaki z przekonaniem przyrzekały być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki, o czym przypominać im będą otrzymane dyplomy. Punktem kulminacyjnym uroczystości było wręczenie "rożków obfitości". Wszystkim pierwszoklasistom, w tak ważnym dla nich dniu, życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych. Ten szczególny dzień, na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej.