Zastępca Burmistrza Kartuz p. Sylwia Biankowska, dyrektor szkoły p. Piotr Kloczkowski oraz członkini komisji oceniającej prezentuje się do zdjęcia z jedną z uczestniczek konkursu czytania po kaszubsku.

W dniu 22 listopada w naszej szkole odbyły się gminne eliminacje X Regionalnegò Kònkùrsu Dlô Czëtińców "Méster Bëlnégò Czëtaniô". Celem konkursu była przede wszystkim popularyzacja literatury i kultury kaszubskiej oraz rozbudzenie pasji czytania w języku kaszubskim. Konkurs był świetną okazją do doskonalenia żywego słowa, a także umiejętności posługiwania się językiem naszych dziadków. Uczestnicy musieli wykazać się niezwykłą umiejętnością interpretacji tekstu. Eliminacje gminne odbyły się w sześciu kategoriach wiekowych. Do konkursu przystąpili uczniowie szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz osoby dorosłe z całej gminy. Wszystkim wystąpieniom uważnie przysłuchiwało się jury w składzie: Jolanta Czerwińska, Kazimiera Socha i Maria Sikora. Jurorzy wybierając najlepszych zwracali uwagę na czystość i poprawność wymowy, prawidłowe akcentowanie w obrębie wyrazów i większych całości składniowych, melodię wymowy, swobodę wypowiedzi i naturalność posługiwania się językiem. Po przesłuchaniu wszystkich uczestników wybrali najlepszych:

Kategoria klas I – II

 • 1 miejsce – Michał Stark
 • 2 miejsce – Marcel Ciechanowski
 • 3 miejsce – Lidia Miłosz
 • wyróżnienie – Amelia Kunikowska

Kategoria klas III – IV

 • 1 miejsce – Łucja Tutkowska
 • 2 miejsce – Agata Piekarska
 • 3 miejsce – Anna Lewańczyk
 • wyróżnienie – Rozalia Węsiora

Kategoria klas V – VI

 • 1 miejsce – Olga Wolańska
 • 2 miejsce – Amelia Piekarska
 • 3 miejsce – Kinga Piask
 • wyróżnienie – Klaudia Czylkowska

Kategoria klas VII – VIII

 • 1 miejsce – Zuzanna Sieniek
 • 2 miejsce – Maja Kreft

Kategoria – szkoły ponadpodstawowe

 • 1 miejsce – Oliwia Daleka
 • 2 miejsce – Wiktoria Cybula
 • 3 miejsce – Zofia Butowska
 • wyróżnienie – Michalina Stenka

Kategoria osoby dorosłe

 • 1 miejsce – Karolina Serkowska – Sieciechowska
 • 2 miejsce – Maciej Grajkowski
 • 3 miejsce – Wiktoria Biernat

Laureaci otrzymali, ufundowane przez Burmistrza Kartuz Mieczysława Grzegorza Gołuńskiego, statuetki oraz albumy promujące Kartuzy. Natomiast część nagród książkowych ufundowała p. Bożena Mielewczyk z księgarni Sezam. Uroczystego wręczenia nagród dokonała p. Sylwia Biankowska zastępczyni Pana Burmistrza.

Laureaci 1 i 2 miejsca z każdej kategorii będą reprezentować gminę Kartuzy podczas eliminacji powiatowych, które odbędą się 5 grudnia w Centrum Kultury "Spichlerz" w Żukowie.

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy powodzenia w eliminacjach powiatowych!