Uczniowie z kółka przyrodniczego wraz z nauczycielką oraz p. Joanną Kuśnierz prezentują się do zdjęcia.

Naszą szkołę odwiedziła Pani Joanna Kuśnierz z Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, w trakcie zajęć dodatkowych przyrodniczo – środowiskowych. Spotkanie było o zimowym śnie zwierząt oraz o zachowaniu zwierząt, które zimą nie śpią. Poznaliśmy między innymi zachowania lisa, jeża, wilka, borsuka, sarny, dzika, nietoperza, wiewiórki czy niedźwiedzia. Wiedza w obserwacji przyrody jest bardzo ważna, to ona pozwala nam zwierzęta i ich środowisko bezpiecznie podglądać. A to umożliwia uniknąć niepotrzebnych, niebezpiecznych sytuacji. Pani Joanna podzieliła się z nami swoim doświadczeniem. Odpowiadała na nurtujące nas pytania. A było ich bardzo dużo, np. Co zrobić kiedy natkniemy się na wilka czy dzika? Czy to w ogóle jest możliwe? Rozmawialiśmy o podglądaniu zwierząt w zimę, w jedną z najtrudniejszych dla nich pór roku. Ale to właśnie zimą, z uwagi na brak liści, trudne warunki  dla zwierząt w zdobywaniu pokarmu, czy śnieg na którym możemy rozpoznawać tropy, jest jedną  z pór roku gdzie zwierzęta zauważyć możemy najłatwiej.  Znając ich behawior. Pamiętajmy jednak, że mówimy tu o zwierzętach dzikich i nie możemy im przeszkadzać, płoszyć, czy zbyt blisko się do nich zbliżać. Las jest ich domem, to są ich terytoria, o które będą  dbać i walczyć. Pamiętajmy o tym dla własnego bezpieczeństwa.

Dziękujemy za bardzo ciekawe zajęcia i cieszymy się na kolejne spotkanie, na wiosnę.