Uczennica siedzi przy stoliku i czyta fragment książki podczas XIII Gminnego Konkursu Pięknego Czytania "Czytam, więc jestem".

25 kwietnia w Szkole Podstawowej Nr 2 w Kartuzach zgromadzili się zwycięzcy szkolnych etapów Konkursu Pięknego Czytania dla klas II i III, by zmierzyć się ze sobą i wytypować mistrza głośnego czytania. Kartuska "Dwójka" gościła 17 reprezentantów szkół gminy Kartuzy wraz z nauczycielami i rodzicami. Uroczystego otwarcia XIII Gminnego Konkursu "Czytam, więc jestem" dokonał dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2 w Kartuzach p. Piotr Kloczkowski. W pierwszym etapie dzieci prezentowały fragmenty prozy wcześniej przez siebie przygotowane. II etap polegał na wylosowaniu przez uczestników tekstów do przeczytania przygotowanych przez organizatora. W tym roku fragmenty prozy, z jakimi uczniowie zmierzyli się w czasie konkursu, pochodziły z książki pana Łukasza Wierzbickiego pt. "Afryka Kazika". Autor sprezentował również nagrody dla zwycięzców naszego spotkania – powieści z jego autografem i specjalną dedykacją. Wszystkie dzieci prezentowały wysoki poziom kultury słowa i płynności czytania, dlatego komisja w składzie: pani Marzena Krefta – dyrektorka Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, pani Barbara Kąkol – dyrektorka Muzeum Kaszubskiego im. Franciszka Tredera oraz pani Barbara Klinkosz – przedstawicielka Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Janusza Żurakowskiego, z wielkim trudem podjęła decyzję, komu przyznać "laur zwycięstwa". Ostatecznie I miejsce otrzymał Lucjan Lewicki z ZKiW w Dzierżążnie. II miejsce przyznano Nadii Konkol ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Kartuzach. Miejsce III zajął Kajetan Kunikowski ze Szkoły Podstawowej w Koloni. Wyróżniono Zofię Gall ze Szkoły Podstawowej Nr 5 w Kartuzach oraz Helenę Rosołowską ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Kartuzach.

Dziękujemy serdecznie za włączenie się w nasze przedsięwzięcie Radzie Rodziców naszej szkoły, Urzędowi Gminy Kartuzy, Cukierni "Alicja" oraz kwiaciarni "Orchidea", dzięki którym na wszystkich uczestników czekał słodki poczęstunek, dyplomy i nagrody. Koordynatorkami XIII Gminnego Konkursu "Czytam, więc jestem" były Monika Młyńska oraz Justyna Plichta.

"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła" – tak twierdziła Wisława Szymborska. My jesteśmy tego samego zdania i cieszymy się, że co roku spotykamy się i wspólnie bawimy – czytając książki. Do zobaczenia za rok!