{phocagallery view=category|categoryid=805|limitstart=0|limitcount=4|pluginlink=1}

W dniach od 9 do 16 lipca Nikodem Paszki uczestniczył w XXIII Międzynarodowym Turnieju Szachowym Kowalewie Pomorskim. Turniej zgromadził szachistów z różnych części Polski. Uczestnikami byli także reprezentanci Białorusi. Nikodem Paszki po raz kolejny rozegrał dobry turniej szachowy, wywalczył 5 punktów zdobywając 14 miejsce na 44 startujących zawodników.

Wyjazd był także okazją do dobrej zabawy i wypoczynku. Przy okazji szachiści zwiedzili okolicę oraz wybrali się na wycieczkę do Zamku w Gołubiu - Dobrzyniu, który jest perełką historyczną tamtego regionu Polski.

{phocagallery view=category|categoryid=804|limitstart=0|limitcount=4|pluginlink=1}

W dniach 01 – 03.07.2016 r. Kaszubski Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca "Słunôszka" po raz kolejny reprezentował nasz region – tym razem biorąc udział w VII Międzynarodowym Festiwalu „Folklor Świata” w Zduńskiej Woli. Ponad 800 uczestników festiwalu rozpoczęło świętowanie barwnym korowodem, który przeszedł ulicami miasta. Mieszkańcy podziwiali piękne stroje i popisy taneczne każdego z 29 zespołów.

Kolejnego dnia scena główna należała do zespołów z całego świata. Nasze „Słunôszka” zachwyciły zgromadzoną publiczność. Każdy taniec nagradzany był gromkimi brawami. Wszystkie zespoły biorące udział w przeglądzie zostały docenione i otrzymały pamiątkową statuetkę oraz upominki.

Do koncertu galowego zaproszono wyróżnione przez komisję zespoły: „Talicska” z Węgier, Zespół Pieśni i Tańca „Kalina” z Polski, „Ilinden” z Macedonii, „Dukati” z Serbii oraz Zespół Pieśni i Tańca „Hanka” z Polski.

W czasie pięciodniowego pobytu członkowie zespołu „Słunôszka” zwiedzili najpiękniejsze miejsca Łodzi m.in. teren dawnego kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego – Manufakturę, Pałac Poznańskich. Nietypową atrakcją dla dzieci okazała się projekcja filmu „Lemury z Madagaskaru” w wielkoformatowym kinie IMAX.

Wspaniały pobyt, zadowolenie dzieci i liczne atrakcje nie byłyby możliwe, gdyby nie pomoc finansowa wielu sponsorów, którym serdecznie dziękujemy: Burmistrzowi Gminy Kartuzy p. Mieczysławowi Grzegorzowi Gołuńskiemu, Staroście Powiatu Kartuskiego p. Janinie Kwiecień, p. Krzysztofowi Ropeli (P.H.U. "Maroko"), p. Maciejowi Czapiewskiemu („Radbur” sp. z o. o.), ks. Piotrowi Krupińskiemu, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Wod-Kan-Grzenkowicz sp. z o. o., p. Piotrowi Brzeskiemu (Firma Usługowa – Handlowa Invest), p. Kazimierzowi Formela prezesowi Zrzeszania Kaszubsko – Pomorskiego o/Kartuzy.

Za okazane wsparcie i pomoc dyrekcja, nauczyciele, członkowie zespołu i rodzice składają serdecznie podziękowanie!

Urząd Skarbowy we współpracy z naszą szkołą przygotował dla klas piątych spotkanie informacyjno - edukacyjne. Nasi uczniowie zapoznali się z pracą urzędników, dowiedzieli się, czym zajmuje się Urząd Skarbowy, zwiedzili pomieszczenia pracownicze. Zostali "przeszkoleni" z PIT-ów. Najciekawszym punktem były zajęcia dotyczące 5 kroków wysyłania deklaracji do Urzędu oraz jak wziąć udział w loterii paragonowej. Uczniowie ćwiczyli zapisywanie paragonów i przy okazji dowiedzieli się dlaczego należy brać paragony przy zakupie towaru.

Na zakończenie każdy otrzymał upominek. Był to mile i owocnie spędzony czas.

Niedawno usłyszeliśmy dzwonek rozpoczynający rok szkolny, a już zabrzmiał dzwonek kończący rok nauki. Najpierw klasy szóste wieczorkiem dyskotekowym pożegnały się ze szkołą. Rodzice przygotowali dla dzieci wspaniały poczęstunek oraz muzykę, przy której świetnie się bawili. Natomiast w czwartek nadszedł czas na bardziej oficjalne pożegnanie. Była część artystyczna, listy gratulacyjne dla rodziców, podziękowania. Ważnym punktem było wręczenie nagród dla olimpijczyka, prymusa, społecznika i najlepszego sportowca. Otrzymali je w tym roku:

 • olimpijczyk roku - Nikodem Paszki,
 • prymus roku - Wiktoria Wenzel,
 • społecznik roku - Amelia Leszkowska,
 • sportowiec roku - Kacper Adamczyk.

Nagrodę dodatkową dla prymusa od burmistrza Kartuz otrzymała Wiktoria Wenzel. Wręczył ją zastępca burmistrza pan Tomasz Belgrau.

24 czerwca oficjalnie został zakończony rok szkolny. Uczniowie otrzymali świadectwa, jedni z czerwonym paskiem, inni zwykłe. Na zakończenie wychowawcy omówili z uczniami jak bezpiecznie spędzić wakacje. Szczęśliwi uczniowie rozpoczęli labę.

Wszystkiego dobrego!!! Cali, i zdrowi wracajcie we wrześniu do szkoły!

{phocagallery view=category|categoryid=802|limitstart=0|limitcount=2|pluginlink=1}

W dniach 18-19 czerwca 2016 r. w Łodzi odbył się finał ogólnopolski "Czwartków lekkoatletycznych" w którym wzięło udział około 2400 najlepszych reprezentantów swoich regionów. Reprezentantem naszej szkoły był Kacper Adamczyk, który startował na dystansie 300m. W kategorii biegu na 300m chłopców z rocznika 2003 wzięło udział 48 zawodników. Dnia 18 czerwca odbyły się eliminacje do biegu finałowego, w którym Kacper zajął 2 miejsce z czasem 39.84 s. Bieg finałowy rozpoczął się następnego dnia o godzinie 13:30, w którym wystartowało 8 uczestników. Kacper Adamczyk zajął 1 miejsce z wynikiem 39,23 s tym samym ustanawiając swój rekord życiowy. Wszyscy złoci medaliści otrzymali nominacje do reprezentowania Polski w Międzynarodowym Pucharze Europy, który odbędzie się za tydzień w Łowiczu. Ponadto medaliści wezmą udział w 10-dniowym zgrupowaniu w Spale w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich, które odbędzie się w ostatnich dniach sierpnia.

{phocagallery view=category|categoryid=801|limitstart=0|limitcount=4|pluginlink=1}

Dnia 22 czerwca odbyła się wycieczka do Torunia, na którą wybrali się uczniowie klasy IVb i IVc Pomimo bardzo wczesnej godziny wyjazdu, humory wszystkim dopisywały. Podróż przebiegła bez większych kłopotów, dlatego u celu wycieczki byliśmy tuż po gtodz. 10:00. Naszą wędrówkę po mieście rozpoczęliśmy od zwiedzania średniowiecznych murów obronnych i najciekawszego ich fragmentu - Krzywej Wieży. Każdy próbował stanąć przy budowli, ale przy pochyle ok. 146 cm było to niemożliwe. Wąskimi uliczkami Torunia udaliśmy się na Rynek Staromiejski. Podziwialiśmy Ratusz, Katedrę świętych Janów z "niezwykłą" chrzcielnicą oraz pomnik Mikołaja Kopernika. Przewodniczący klas, Nikodem i Kuba w imieniu wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Mikołaja Kopernika na postumencie pomnika złożyli wiązankę kwiatów. Zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia i mieliśmy trochę czasu na zakup pamiątek, wśród których górowały toruńskie specjały – katarzynki, pierniki. Ogromne wrażenie wywarła na wszystkich kamienica, w której mieszkał w dzieciństwie wielki polski astronom – Dom Kopernika. Po posileniu naszych bardzo wygłodniałych brzuchów udaliśmy się do Planetarium, gdzie udaliśmy się w podróż po Układzie Słonecznym, lądując na powierzchni Księżyca i Marsa. Dowiedzieliśmy się jak wyglądają z bliska pierścienie Saturna oraz chmury na Jowiszu. Ostatnim i z pewnością najciekawszym punktem programu okazały się warsztaty wypieku pierników. W Muzeum Piernika wszyscy aktywnie uczestniczyli w wypieku według średniowiecznej receptury pierników, a w nagrodę otrzymali od czeladnika "List wyuczony". Po zakończeniu wypieków ruszyliśmy w stronę parkingu, skąd udaliśmy się w drogę do domu. Pełni wrażeń wróciliśmy w godzinach wieczornych. Uczniowie powrócili do Kartuz z "bagażem" nowych wiadomości i wrażeń.

{phocagallery view=category|categoryid=803|limitstart=0|limitcount=4|pluginlink=1}

Miniona sobota i niedziela 18 – 19 czerwca upłynęły w naszej szkole pośród zmagań wielbicieli Królewskiej Gry. W XVII Szachowym Otwartym Turnieju o "Puchar Stolema" zorganizowanym przez Stowarzyszenie "Copernicus" oraz Szkołę Podstawową Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Kartuzach wystartowało 65 uczestników. Zawodników i ich rodziny powitał dyrektor naszej szkoły pan Piotr Kloczkowski, a patronat honorowy nad imprezą objął burmistrz gminy Kartuzy Mieczysław Grzegorz Gołuński. Zwycięzcy turnieju Open otrzymali puchary, dyplomy oraz nagrody finansowe, a najlepsi gracze pozostałych grup: puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe. W grupach B, C, D zawodnicy, którzy osiągnęli wymaganą normę podwyższyli swoje kategorie szachowe.

Oto wyniki turnieju:

Turniej D – ranking 1000, chłopcy

 1. Szymichowski Konstanty
 2. Brylowski Bartłomiej
 3. Kruszyński Krystian
 4. Nieleszczuk Alex
 5. Cierzan Tobiasz

Turniej D – ranking 1000, dziewczęta

 1. Lejkowska Julia
 2. Dembicka Karolina
 3. Łajewska Anna
 4. Dembicka Marta
 5. Kowalczuk Dominika

Turniej C – ranking 1100-1250, chłopcy

 1. Rowiński Nikodem
 2. Brylowski Bartłomiej
 3. Kąkol Kamil
 4. Kowalczuk Szymon
 5. Szymczyk Przemysław

Turniej C – ranking 1100-1250, dziewczęta

 1. Sobczak Agata
 2. Ziegert Hanna
 3. Maciąg Faustyna
 4. Miszk Hanna
 5. Stenka Dorota

Turniej B – ranking 1400-1600, chłopcy

 1. Paszki Nikodem
 2. Byzdra Mateusz
 3. Cylke Janusz
 4. Drozdzik Bartosz
 5. Malek Jan

Turniej B – ranking 1400-1600, dziewczęta

 1. Ziegert Krystyna

Turniej A OPEN – ranking 1800<=

 1. Marszk Kazimierz
 2. Zieliński Konrad
 3. Wilmanowicz Sławomir
 4. Piechocki Franciszek
 5. Pazurkiewicz Janusz

{phocagallery view=category|categoryid=800|limitstart=0|limitcount=4|pluginlink=1}

Dnia 21czerwca uczniowie klasy IIIb dzięki inicjatywie rodziców uczestniczyli w niezwykłym wydarzeniu. W pizzerii Italiana odbyły się warsztaty kulinarne. Na początku dzieci poznały historię powstania słynnego dania, które było już znane w starożytnym Egipcie, jednak pizza została rozsławiona przez królową Małgorzatę, której podano placek w kolorach włoskiej flagi: zielona bazylia, czerwone pomidory i biała mozzarella, przysmak królowej nazwano Pizza Margherita. Po części teoretycznej uczniowie pod kierunkiem kucharza samodzielnie przygotowali pizzę. Apetyt dopisywał ponieważ dzięki różnorodnym dodatkom upieczona pizza była doskonała. Nie wszystkim udało się zjeść dużą pizzę w całości, pozostałe kawałki zapakowano do pudełek. Po powrocie do szkoły na drugim piętrze unosił się zapach pizzy. Uczniowie obiecali, że zdobyte umiejętności wykorzystają w praktyce i pomogą rodzicom w kuchni.

Klasy trzecie w czwartek i piątek, w ramach ograniczenia stresu związanego z przejściem od września do klas czwartych, miały lekcje z nauczycielami, którzy będą z nimi mieli lekcje od września. Byli na lekcji języka polskiego, matematyki, przyrody i wychowania fizycznego. Nauczyciele w atrkacyjny sposób przygotowali lekcje tak, aby zachęcić trzecioklasistów do nauki w klasie czwartej.